Akébie má jedlé plody. Přinášíme tipy na jejich zpracování
Akébie je ovoce, které vypadá tak trochu jako z jiného světa. Jedná se o druh dřevnaté liány, kterou pěstujeme u nějaké podpěry, jako je plot, mříž či stěna pergoly. Známé jsou zejména v jihovýchodní Asii, u nás se dají ale také pěstovat. Pokud budete mít štěstí, vykvetou vám. Květ má tři až šest listů a dodává rostlině velice zvláštní, ale krásný vzhled. Na podzim se můžete dočkat plodů, kterými je jakési souplodí dužnatých měchýřků. Jak dozrávají, tak začínají pukat horním švem a odhalují množství semen uspořádané v několika řadách.
Plody akébie jsou zdravé
Plody akébie jsou součástí čínské medicíny. Může nabídnout protizánětlivé vlastnosti, díky kterým pomáhá léčit onemocnění jater, bolestivé infekce močových cest, různé bakteriální infekce (má antibakteriální účinky), vředy v ústech a různé kožní potíže. Konzumovat bychom ji měli ale také díky velkému množství vlákniny, které obvykle nejíme dostatek. Vhodná je i pro stravu osoby, která se snaží zhubnout. Rostlina zvyšuje krevní oběh a má protirakovinné účinky. Ve formě čaje je možné ji použít jako antipyretikum (snížení horečky) a k odstranění bolestí hlavy. Kromě toho zvyšuje funkci imunitního systému.
Foto: Pixabay
Použití akébie v kuchyni
Akébii můžete jíst jen tak. Dužinu lze nabírat přímo ze lžičky nebo krájet na plátky. Tyto plátky můžete nasušit (pokud nehlídáte váhu, můžete je předem naložit do cukrového rozvaru). Fialovou akcii můžete smažit, restovat či grilovat. Listy rostliny se používají k přípravě čaje. Plody je možné plnit různými směsi a zapékat či smažit je. Slupka ovoce je hořká, proto ji spousta lidí vyhazuje. Je možné ji ale usušit a spolu s listy použít na přípravu čaje.
Smoothie z akébie
Můžete si připravit velice chutné smoothie. Připravte si tyto ingredience:
- 1 hrnek dužiny vydlabané akébie,
- 2 hrnky vody,
- 1 lžíce citronové šťávy,
- 1 lžíce cukru nebo medu.
Z plodů je poměrně složité odstranit semínka. Proto je do mixéru vkládáme i s nimi. Cukr vyšleháme s cukrem a medem, dokud se nespojí. Dužinu rozmixujeme s trochou vody (její množství dejte dle chuti), můžeme propasírovat, abychom se zbavili semínek (jsou zdrojem vlákniny, je škoda je vyhodit). Přidejte citronovou šťávu s cukrem a pořádně promíchejte. V létě můžete podávat s kostkami ledu.
Marmeláda z akébie
Pokud máte opravdu velké množství plodů, můžete si z nich připravit také marmeládu. K tomu potřebujete jen tři ingredience (platí pravidlo, že cukru by mělo být 40 % množství dužiny):
- 400 g dužiny akébie,
- 160 g cukr krystal,
- 2 lžíce citronové šťávy.
Cukr smíchejte s citronovou šťávou a zahřejte. Poté hned přidejte nasekanou dužinu akébie. Na mírném plameni zahřívejte a míchejte do rozpuštění cukru. Můžete propasírovat, abyste se zbavili semínek. Poté naplníme čisté sklenice a necháme vychladnout dnem vzhůru. Pro delší životnost zavařujeme.
Zdroje info:
https://www.netmeds.com/health-library/post/akebi-nutritional-content-health-benefits-and-easy-recipes-of-this-succulent-fruit
https://blog.suvie.com/akebi-the-autumn-fruit/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!