Aglaonema: návod jak se o ni starat

Aglaonema

Aglaonema je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Za svoji popularitu vděčí nízkým požadavkům, snadné kultivaci a podmanivým listům. Neustále se vytvářejí nové odrůdy této pokojové rostliny, které potěší atraktivními, pestřejšími listy, úžasnými barvami a větší odolností proti suchému vzduchu. Aglaonema je tropická rostlina se schopností růst za špatných světelných podmínek.

Pěstování aglaonemy

Abyste mohli tuto rostlinu správně pěstovat, je dobré znát optimální podmínky jejího růstu v přírodě. Aglaonema roste v tropických lesích střední a východní Asie, takže miluje vlhký a teplý vzduch. Nejlepší teplota pro její pěstování v létě je 20 až 25 °C. V zimě může být teplota o něco nižší, neměla by ale klesnout pod 16 °C. Je důležité zaměřit se na vlhkost vzduchu: čím vyšší je teplota, tím vyšší by měla být vlhkost. Aglaonema vyžaduje pravidelné kropení nebo zamlžování a její listy je třeba čistit omytím vlažnou vodou.

Aglaonema

Aglaonema: Foto Commons.wikimedia.org

Umístění zvolte pečlivě

Stejně jako mnoho jiných rostlin nemá ráda střídání míst nebo otáčení, takže byste měli moudře zvážit, kam ji umístíte. Také nemá ráda studený průvan, ale zároveň dává přednost dobré cirkulaci vzduchu. Aglaonema netoleruje výpary z plynových sporáků, takže nebude dobře růst v kuchyních, kde se používá plyn.

Zvládne i stín

Aglaonema není vybíravá rostlina, pokud jde o osvětlení. Roste dobře za většiny podmínek, vyrovná se s jasným i rozptýleným světlem i se zastíněnými pozicemi. Nedoporučuje se pouze vystavovat ji přímému slunečnímu světlu. Aglaonema je jednou z mála pestrých rostlin, která dobře roste ve stinných pozicích a díky této výhodě je velmi oblíbená. Tam, kde není moc světla, můžete dát aglaonemu. Avšak úplně tmavé místo jí nesvědčí – nedostatek světla může způsobit ochabnutí a vyblednutí listů.

Substrát pro aglaonemu

Substrát by měl být lehký, propustný, nehrudkující, bohatý na humus a mírně kyselý. Směs substrátu si můžete připravit sami přidáním vermikulitu, perlitu a trochu kyselé rašeliny do univerzální květinové půdy, nebo použít hotovou směs. Na dně nádoby musí být drenážní vrstva, např. z keramzitu. Aglaonema je také skvělá pro hydroponické pěstování.

Zálivka

Zalévání by mělo být přizpůsobeno podmínkám pěstování, poloze, teplotě, kvalitě substrátu a ročnímu období. Během růstového období by měl být substrát neustále mírně vlhký, ale rostlina nesmí stát ve vodě. Na jaře a v létě je zálivka hojnější, obvykle dvakrát týdně, v zimě méně často. Zalévejte ji měkkou vodou – odstátou a při pokojové teplotě. Před každou zálivkou je dobré zkontrolovat vlhkost podkladu. Nejlepší metodou je dát prst 2-3 cm do zeminy. Může se stát, že vrchní vrstva podkladu je suchá, avšak podklad níže je dostatečně vlhký. Po zalévání odstraňte přebytečnou vodu.

Aglaonema: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!