Afrikány na zahradě nejsou jen okrasou – umí toho mnohem více
Afrikány na zahradě nejsou jen okrasou – umí toho mnohem více. Využití afrikánů na zahradě je velmi široké – rozhodně nejde jen o okrasné rostliny. Podívejte se, kde vám mohou být užitečné.
Afrikány, také nazývané aksamitníky (Tagetes), jsou krásné rostliny, které se pyšní různobarevnými květy.
Jsou ideální volbou pro zahrádkáře, kteří nemají dostatek času na pravidelnou péči o zahradu, protože se snadno pěstují a vyžadují minimální údržbu. I na vaší zahradě budou vypadat skvěle po celé léto (musíte se o ně jen správně postarat). Ale pokud je vysadíte šikovně, mohou vám pomoci i s některými palčivými problémy.
Jak pěstovat afrikány
Afrikány se dají vysévat v březnu do výsevních misek doma nebo je lze vysít přímo na záhon, a to nejlépe v druhé polovině dubna. Během května je také je možné zakoupit malé semenáčky květinářstvích a zahradnictvích během května.
Bude se jim dařit na plném slunci nebo v polostínu a spokojí se s jakýmkoliv typem půdy. I když přece jen preferují humózní a dobře propustnou zem). Afrikány se nebojí krátkodobého sucha ani přemokření. A pokud nechcete sbírat semena pro příští rok, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, aby se prodloužila doba jejich kvetení.
Foto: Pixabay
Společníci, kteří odpudí hmyz
Afrikány mají silné kořeněné aroma, jež se některým lidem nemusí líbit. Nicméně, prý nevoní ani komárům, takže jsou skvělou volbou pro balkony a terasy. Na druhé straně, některý užitečný hmyz (jako například motýli) je afrikány silně přitahován, čehož lze velmi dobře využít.
Bojovník proti obávaným škůdcům
Tyto rostliny také dokáží chránit vaši zeleninu před půdními háďátky a mohou pomoci snížit výskyt mšic a plísní. Slimáci však mohou být pro afrikány nebezpeční, protože dokážou mladé rostliny během jediné noci zcela zničit – odpudit je dokážou až vzrostlé a aromatické sazenice.
Využití afrikánů v kuchyni
Květy afrikánů mají nasládlou chuť podobnou anýzu a mohou být použity jako ozdoba na dezerty, nápoje a saláty. Z květů se také vyrábí potravinářské barvivo – mnohdy je tedy vlastně jíte, a ani o tom nevíte. Patří tedy mezi jedlé květy, podobně jako například denivka alias falešná lilie.
Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/afrikany-aksamitnik-pestovani-vysev-vysadba-rajcata-zelenina/, https://www.denik.cz/zahrada/afrikany-zahony-nejen-zdobi-ale-i-chrani-predpestujte-si-je-uz-v-breznu-20190301.html, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zahrada-afrikan-v-truhliku-lecivka-lekar-aksamitnik-letnicka/, https://www.prozeny.cz/clanek/afrikan-slunecnice-nebo-maceska-jak-chrani-vasi-zahradu-55613
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)