Ačokča a její pěstování
Ačokča neboli mexická okurka, někdy též označována jako papriková okurka se řadí do čeledi tykvovitých rostlin. V zemích Jižní a Střední Ameriky se pěstuje jako zelenina k různým úpravám. Plody ačokči připomínají lusk, který když zbavíte semen, můžete naplnit nádivkou z masa podobně jako papriky. Mladé plody ačokči můžete stejně jako okurky naložit do sladkokyselého nálevu.
Jak se pěstuje ačokča
Ačokči vyhovuje teplé a vlhké klima. U nás ji lze také pěstovat, a to stejně jako okurky či papriky předpěstované ve fóliovníku nebo doma na okenním parapetu. Semenáčky umístěte do kalíšků a udělejte na dně drenážní otvor. Ven ačokču vysaďte až ve druhé polovině května, aby ji nepoškodily přízemní mrazíky. Zvolte jižní stranu s dostatečnou oporou, protože rostlinka se při svém růstu bude pnout. Ideální místo je u plotu. Na 1m vysaďte maximálně dvě rostlinkyačokči. Rostlinka potřebuje vydatnou zálivku a do vody je vhodné přidat také živiny pro bohatou úrodu. Z jarního výsevu budete moci sklízet na konci srpna a v září. Z fóliovníku bude jejich vegetační doba poměrně dlouhá.
Ačokča a účinky na zdraví
Ačokča má všestranné použití a její účinky na lidské zdraví jsou až překvapivé. V syrovém stavu pomáhá ačokča proti cukrovce. Její listy, které přiložíte na zanícenou část, mají protizánětlivé účinky. Účinná je také při léčbě respiračních chorob. Tvrdý sušený plod se užívá nejen při léčbě, ale i při prevenci poruch oběhového systému. Plod snižuje hladinu cholesterolu v krvi, protože zbavuje cévní stěny cholesterolových nánosů a snižuje krevní tlak. Šťáva z ačokčy se užívá při léčbě zánětu ucha. Odvar ze dvou plodů, které musíte zbavit semínek, slouží jako močopudný prostředek. Domorodci v Peru využívají kořeny ačokči pro čištění zubů.
Ačokča recepty
Receptů z ačokči je celá řada. Připravit si můžete plněnu ačokču se sýrovou směsí nebo ji naplnit mletým masem a rýží. Připravit z ní lze sterilované lečo nebo ji můžete naložit s cibulkami. Jak na to? Plody očistěte a na sítu promyjte. Svařte nálev na zavařování. Do zavařovacích sklenic vložte na dno kolečka cibule, navrstvěte celé plody ačokčy a zalijte nálevem. Víčka uzavřete a sterilujte při 85 °C zhruba 20 minut. A kde koupit semena ačokči? Jednoduše si je lze objednat na internetu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.