Acerola stoupá na žebříčcích oblíbenosti

acerola

S jejími oranžovými plody se v nabídkách obchodů se zdravou výživou můžeme setkat stále častěji. Ale k dostání je třeba i v podobě čaje nebo nejrůznějších přísad pro vaření. Označujeme ji za superpotravinu a výživoví specialisté na ni nedají dopustit. A proč právě na acerolu?

Ukážeme si to jednoduše – víte, jaký je rozdíl mezi 1 kilogramem citronů a 4,5g vážím plodem aceroly? Vůbec žádný, tedy alespoň co do obsahu vitaminu C.

Seznamte se s barbadoskou třešní- skutečnou vitamínovou bombou

Acerola původně pochází ze Střední Ameriky a oblasti karibských ostrovů. Blíže to určit neumíme, její semena totiž s sebou podle všeho indiáni převáželi už v předkolumbovských dobách. Dnes je největším producentem tohoto nevšedního ovoce Brazílie.

acerola2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Díky vysokému obsahu vitaminu C se ve světě používá velmi hojně. Například v USA je běžně přidávána do vitaminových doplňků, určených pro kojence a malé děti. Plody aceroly jsou malé, kulaté a velmi podobné třešním. Odtud také pochází její přezdívka

Chutná skvěle, u nás ji však neseženete

Její plody jsou obvykle oranžové až jasně červené barvy a dělí se do několika „laloků“. Na první pohled vám tedy může připadat jako tři plody srostlé v jeden. Dužina aceroly je šťavnatá a měkká, ovšem značně kyselá. A co víc, velmi rychle podléhá zkáze

Acerolu je tak možné konzumovat syrovou maximálně pět dní po sklizni. Právě v této době se také připravují nejrůznější koncentráty z dužiny, jež se stávají oblíbenou složkou mnoha džusů a nápojů. Pokud jste se už čaje s citronem přepili, pak ji doporučujeme pořídit – alespoň na zkoušku. V tomto období se totiž posílení imunity prostřednictvím vitamínu C rozhodně hodí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)