Aby vaše rajčata chytila druhý dech – vezměte do ruky nůžky a nezapomeňte na pomoc od bazalky

rajčata

Aby vaše rajčata chytila druhý dech – vezměte do ruky nůžky a nezapomeňte na pomoc od bazalky. Rajčata potřebují důslednou zálivku, ale nepřehánějte to. Zalévejte brzy ráno, aby listy během dne oschly a snížilo se tak riziko plísňových infekcí. Vyhněte se naopak večerní zálivce, abyste nepřilákali škůdce, jako jsou slimáci a plži.

Řez spodních listů

Pravidelně odstraňujte spodní listy rajčat. Ty jsou totiž náchylnější k chorobám přenášeným půdou a mohou šířit infekce na zbytek rostliny.

Doprovodná výsadba

Vysazujte rajčata vedle bazalky, měsíčku nebo česneku. Tito společníci mohou pomoci odradit škůdce a zlepšit celkový zdravotní stav rostlin. Na jejich výsadbu nikdy není pozdě -klidně to udělejte i teď (výsev od semínka nedoporučujeme, na kondici rajčat by to nemělo dostatečně rychlý efekt).

rajče

Foto: Pixabay

Žloutnoucí listy u rajčat

Pokud si všimnete žloutnoucích listů, může to znamenat nedostatek živin. Pomoci může doplnění vyváženého organického hnojiva.

Hniloba konců květů

Hniloba konců květů je způsobena nedostatkem vápníku. Zajistěte rostlinám dostatečný přísun vápníku pomocí půdních doplňků nebo postřiků na listy (ty jsou teď aktuálně vhodnější, působí totiž okamžitě).

Škůdci a jak na ně

Běžnými škůdci rajčat jsou mšice, blanokřídlí a roztoči. Nasaďte proti nim užitečný hmyz, jako jsou třeba berušky, nebo použijte postřiky s neemovým olejem, tabákem nebo vratičem (v zásadě jde o tři nejdostupnější účinná přírodní hnojiva), abyste tyto škůdce udrželi na uzdě. Pokud všechny tyto body dodržíte, budete se moci z bohaté úrody těšit až dlouho do podzimu.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojivo-kvasnice-sazenicky-30000414.html, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25422-kvasnicove-hnojivo

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)