Aby vánoční chvojí dlouho vydrželo – proč se jeho krásou nepokochat třeba ještě v únoru?
Prvním krokem při tvorbě trvanlivých zelených dekorací je výběr vhodného chvojí. Tradice adventních věnců žádná striktní pravidla nedává, takže kromě známých jedlových větviček můžete sáhnout také po túji nebo tisu. Vydrží opravdu dlouho i bez dalších úprav.
Pokud budete mít korpus věnce nebo vánočního svícnu ze slámy, můžete ho nechat položený na misce s vodou. Zapíchané větvičky si nasají vlhkost a vydrží dlouho zelené. Vodu často vyměňujte a přidej do ní lžičku skořice – obojí zabrání zahnívání.
Vsadit lze na přírodní mech i tradiční polystyren
Oblíbeným trikem je také mech. Vezměte klasický slámový nebo polystyrenový korpus a velké polštáře mechu. Ty na něj nalepte tavnou pistolí. Pak mech dobře postříkejte vodou a nechte přes noc odpočinout. Teprve další ráno do korpusu zastrkejte větvičky, svíčky a případnou další výzdobu. Během Vánoc asi dvakrát věnec postříkejte vodou a uvidíte, že vydrží krásný opravdu dlouho.
Foto: Pixabay
Aranžovací hmota jako další možnost
Dobrou možností je také použití aranžovací hmoty – tedy té, která se před použitím nechá nasáknout vodou. Ale pár minut rozhodně nestačí, spíše počítejte se 2-3 hodinami. Na povrchu sice vypadá vlhce, ale do středu se voda dostává jen velmi pomalu a konce jehličnatých větviček by tak byly na suchu.
Jen dejte při aranžování větviček pozor, aby se v žádném případě nemohly dostat blízko k plameni. Doporučujeme také podložky pod svíčky, aby věnec náhodou omylem nevzplál od těch, které prohoří až dolů.
Jak vidíte, není to nijak složité. S těmihle triky si můžete krásu adventních dekorací užívat třeba až do února. Stačí k tomu jen opravdu, ale opravdu málo.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)