Aby vám levandule letos vykvetla v plné parádě ještě jednou, musíte ji právě teď správně seříznout. Pomůže technika „na lišáka“

Levandule

Aby vám levandule letos vykvetla v plné parádě ještě jednou, musíte ji právě teď správně seříznout. Pomůže technika „na lišáka“. Levandule, známá svou nádhernou vůní a krásnými květy, vyžaduje pečlivé stříhání víc než jednou do roka. Jedině tak si zachová svou perfektní vitalitu a dopřejte vám pohled na své opakované kvetení.

Levandule je sice poměrně nenáročná na údržbu, ale načasování a technika řezu, zejména v letních měsících po odkvětu, je pro další kvetení rozhodující, takže ty nůžky do ruky prostě vezměte. A nezajímá mě, že ve Středomoří si roste, jak chce,“ tak nějak zhruba by se dala ocitovat řeč přednášejícího z mého oblíbeného kurzu. Naučila jsem se tam opravdu hodně věcí, ale zrovna u levandule budu raději věřit svojí babičce. Má totiž nádherné keříky, které jí závidí každý v okolí. Ale pokud si myslíte, že o ně pečujete od rána do večera, pletete se.

Jak prořezávat levanduli a proč to dělat

  • Po počátečním návalu jarních květů může levandule začít vypadat poněkud neupraveně. Letní prořezávání má několik účelů:
  • Prořezávání pomáhá udržet kompaktní a atraktivní tvar a zabraňuje tomu, abyste z kompaktních koberců staly vytahané a řídké keře.
  • U některých odrůd může lehký letní řez podpořit druhé, i když slabší kvetení koncem léta nebo začátkem podzimu.
  • Odstranění odkvetlých květů a nemocných nebo poškozených porostů pomáhá předcházet chorobám a škůdcům.

 levandule

Foto: Pixabay

Jak prořezávat levanduli v létě

Nejlepší doba pro prořezávání levandule je po skončení prvního vrcholu kvetení. Obvykle je to konec července až srpen, v závislosti na podnebí.

  • Zaměřte se na zelené, nedřevnaté části rostliny. Zkraťte asi třetinu letošního přírůstku rostliny nebo do míst, kde je listí husté.
  • Odstraňte staré květy, abyste rostlinu upravili a přesměrovali energii z produkce semen zpět do olistění a vývoje kořenů.

Co dělat a nedělat při letním prořezávání levandule

  • Prořezávejte každoročně: Důsledné každoroční prořezávání zajistí, že levandule zůstane zdravá a atraktivní.
  • Dezinfikujte své nářadí: Před stříháním a po něm očistěte nůžky, abyste zabránili šíření chorob rostlin.
  • Nestříhejte do starého dřeva: Levandule se ze starého dřeva neobnovuje a takový postup může rostlině uškodit.
  • Nepřestřihujte: Silný řez může rostlinu stresovat, zejména pokud se provádí v době největších letních veder.

Jak stříhat levanduli „na lišáka“

Nebo jak by řekla babička – pěkně lišácky o pauze na kafíčko. V létě prostě zapomeňte na to, že byste se každému výhonku věnovali zvlášť, stříhali ho pečlivě společně s trochou zeleně a vůbec se s tím vším piplali. Babiččina osvědčená metoda vypadá docela jinak. Prostě vezme ty největší nůžky, které najde (občas ji podezřívám, že by klidně vzala dědovi i křovinořez, kdybys ním uměla) a bleskově sestřihne všechno, co vypadá odkvetle. Stříhá jen květy – klidně několik najednou a zbytky stvolů nechává. Za 20 minut má hotovo. Opravdu. A levandule jí na podzim vykvete znovu. A teprve po tom druhém kvetení se jí věnuje důkladně a tak, jak se to má. A jak říkám – vychází jí to 🙂

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-casto-a-kdy-strihat-levanduli-aby-krasne-kvetla-i-v-dalsim-roce-30840.html, https://zavunilevandule.cz/strihani-levandule/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)