Aby se petúnie nevytahaly a neprosychaly – radikální sestřih právě teď jim prospěje. A díky chytré technice se nepřipravíte o kvetení ani dočasně
Aby se petúnie nevytahaly a neprosychaly – radikální sestřih právě teď jim prospěje. A díky chytré technice se nepřipravíte o kvetení ani dočasně. Petúnie, vědecky známé jako Petunia × atkinsiana, jsou základem mnoha zahrad díky svým zářivým barvám, všestrannosti a relativně snadné péči.
Pocházejí z Jižní Ameriky, zejména z Argentiny, a patří do čeledi Solanaceae, kam se řadí také rajčata, papriky nebo třeba tabák. Tyto okrasné rostliny byly po desetiletí pečlivě šlechtěny a výsledkem je široká škála hybridů, které se vyrábějí téměř ve všech barvách kromě pravé modré.
Význam pozdně letního řezu
Aby petúnie bohatě kvetly až do pozdního podzimu, je důležitý specifický typ řezu na konci léta, obvykle v srpnu. Tento strategický řez stimuluje silný růst bočních větví a podporuje vývoj nových květních pupenů, což vede k prodloužení doby kvetení. Pokud se petúnie v tomto období seříznou, mohou se zahrádkáři těšit z nepřetržité přehlídky barevných květů i v chladnějších měsících.
Foto: Pixabay
Jak stříhat petúnie
Pravidelné odstraňování odkvetlých květů petúnií je nezbytné – to ví každý milovník těchto nevšedních letniček. Ale v srpnu je třeba provést výraznější řez, aby se rostliny omladily.
- Najděte nejstarší a nejdelší stonky, které jsou již vytahané a řídké.
- Proveďte řez: Zkraťte tyto stonky asi 20 cm nad zemí. Může se to zdát drastické, ale petúnie na tento typ řezu dobře reagují a rychle obráží.
- Po 3 týdnech zkraťte i zbývající výhony, které jste předtím ušetřili. Ještě jednou tím tyto krásné rostliny povzbudíte k větven a tvorbě nových poupat a přitom vám budou nějakými těmi květy těšit opravdu neustále.
Další péče je nezbytná
Po prořezání je důležité poskytnout petúniím živiny, které je při nastartování nového růstu podpoří. Dočasně tedy nahraďte hnojiva určená pro kvetení těmi o něco vyváženějšími. Petúnie teď potřebují rovnoměrně dusík, fosfor a draslík, a to nejlépe v poměrech 10-10-10 nebo 20-20-20.Obecně platí, že optimální je hnojit jednou za dva týdny. Dvě dávky vyváženého NPK hnojiva obvykle stačí, pak už můžete v hnojení petúnií pokračovat jako doposud.
Další tipy pro spokojenost vašich petúnií
- Udržujte stálou vlhkost bez přemokření půdy. Petúnie preferují tu mírně vlhkou, ale pokud jsou ponechány ve stojaté vodě, mohou trpět hnilobou kořenů.
- Zajistěte rostlinám plné slunce (nejméně šest hodin denně), abyste podpořili jejich intenzivní kvetení.
- Pravidelně rostliny kontrolujte, zda se na nich nevyskytují škůdci, jako jsou mšice nebo molice a pokud je najdete, neprodleně je ošetřete. Stejně tak sledujte příznaky houbových chorob, jako je třeba obávané padlí, a v případě potřeby použijte vhodné fungicidy.
Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/jak-pestovat-petunie, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pravidla-pestovani-petunii
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)