Aby se letos surfiniím opravdu dařilo
Také byste chtěli po celé léto nádherně rozkvetlý balkon, ale nějak se vám nedaří? Pokud jste si oblíbili právě surfinie, zkuste to s nimi letos ještě jednou. S našimi tipy se vám letos sezóna zaručeně vydaří.
Surfinie jsou vlastně převislé petunie (Petunia × atkinsiana), jejichž charakteristikou je to, že se velmi snadno množí. Původně šlo o ochrannou značku japonské společnosti SUNTORY, ale dnes tak označujeme prakticky všechny převislé kultivary.
Světlo a teplo
Surfinie mají rády světlo a teplo, ve stínu nepokvetou. Bude jim proto vyhovovat zejména jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní balkon. Ale pozor, vždy je schovejte před silným deštěm a bouřkami. Jde o poměrně křehké květiny, které se z takového šoku dlouho vzpamatovávají.
Vhodná zemina
Substrát pro surfinie by měl obsahovat hodně humusu, protože tyhle květinky milují živiny a vysokou vlhkost. Doporučujeme do něj ovšem přidat i písek. Nedojde tak k sesedání zeminy okolo kořenů, což růst surfinií brzdí. Snažte se udržovat optimální pH 5,5 až 6,5. Pokud je vyšší, rostliny nedokáží správně vstřebávat potřebné železo a uhynou.
Správné hnojení
Použijte minerálními hnojiva speciálně určená pro surfinie nebo alespoň balkonové rostliny. Přidávejte je do vody (tyčinková se příliš neosvědčují) po celé vegetační období. Hnojení rostlin by mělo pokračovat i za deštivého a jinak nepříznivého počasí – zvláště, nejsou-li truhlíky umístěny pod střechou. Hnojivo totiž zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a výrazně urychluje i jejich regeneraci v případě potíží.
Péče o květy
Základním bodem péče o balkonové surfinie je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Díky tomu budou kvést bohatěji. A předejdete také riziku plísňových chorob, jež se jinak u surfinií často vyskytují – zvláště během hodně deštivých letních měsíců.
Zálivka a jak na ni
Surfinie potřebují hodně vody, protože velmi rychle rostou. Zemina v truhlících se nesmí nechat nikdy vyschnout. V horkém počasí je třeba rostliny zalévat leckdy dvakrát denně. Ideální pro jejich pěstování jsou proto samozavlažovací květináče, které vám odpustí občasné zapomenutí.
Ochrana proti škůdcům
Rostliny často napadají skleníkové mšice a molice. Musíte zasáhnout hned, jakmile si všimnete prvních škůdců, jinak už může být pozdě. Vsaďte na vhodné insekticidy a jejich aplikaci pravidelně opakujte.
A kde škůdce hledat? Zejména na nejmladších lístcích a poupatech. Tyto části kontrolujte každý den – stačí alespoň letmo. Zejména molice jsou schopné surfinie opravdu rychle zlikvidovat (a rozšířit se od nich i na dalších balkonové rostliny). Jako první pomoc může posloužit postřik z jaru a vody nebo tabákový výluh.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)