Aby děti nebyly nemocné: 3 ověřené tipy pro posílení imunity u dětí školkových i starších

Bylinky

Aby děti nebyly nemocné: 3 ověřené tipy pro posílení imunity u dětí školkových i starších Školky a školy jsou skvělým prostředím pro šíření virových onemocnění a člověk nikdy neví, kdy se infekce dostane i k němu domů. Naštěstí však existuje způsob, díky kterému dokážete posílit imunitu vašeho dítěte natolik, že se mu budou veškeré viry a bakterie vyhýbat.

Zdravá a vyvážená strava

Budování imunity závisí především na zdravé a vyvážené stravě bohaté na vitamíny a minerály. Proto je vhodné zkontrolovat, které produkty dodávají tělu zejména vitamín C, jako například paprika, pomeranč, petržel nebo kiwi a zinku, který rovněž pomáhá chránit tělo před infekcemi. Lze tedy říci, že hlavní roli hraje zejména ovoce a zelenina, které jsou cennými zdroji těchto živin. Je také vhodné co nejvíce omezit konzumaci rychlého občerstvení.

Kromě toho by měl být pak každodenní jídelníček vašeho dítěte obohacen také o zázvor, česnek, kurkumu nebo med, protože se rovněž jedná o léčivé prostředky posilující imunitu organismu a ničící patogenní bakterie. A děti byste také měli podpořit v tom, aby si samy určily hranice své termoregulace. To znamená, že se sami rozhodují, kdy se chtějí oblékat tepleji a kdy naopak lehčeji – bez ohledu na to, co si o tom zrovna myslíte vy (upřímně – nevyspalý rodič mívá trochu jiné představy o venkovních teplotách než dítě čilé jako skřivánek).

Pes a dítě

Foto: Pixabay

Termoregulace u dětí

Důvodem tohoto kroku je skutečnost, že nadměrné přehřívání škodí zdraví. Dále je pak také vhodné udržovat v domě teplotu okolo 20 stupňů – pokud je někomu přílišná zima, může se vždy obléknout do teplého. To vše proto, že při vyšších teplotách dochází k vysychání sliznic dýchacích cest, což vede ke snížení imunity a zároveň také zvýšení rizika vzniku virových a bakteriálních infekcí.

Doplňky stravy pro děti a fyzická aktivita

Po konzultaci s lékařem můžete do stravy dítěte zařadit také osvědčené doplňky stravy. K těm, které posilují imunitní systém nejvíce, patří především vitamín C a vitamín D3, které jsou k dostání v lékárnách ve formě kapek, tablet nebo barevných gelů. Jejich suplementace přispívá ke správnému fungování těla, přičemž nedostatek může vést naopak k anémii, potížím při prořezávání zubů, krvácení dásní a také křivice. Je ovšem nutné dodat, že byste měli řešit doplňky stravy pro vaše dítě vždy s praktický lékařem.

Dalším důležitým prvkem je fyzická aktivita dítěte. Při pohybu totiž dochází ke zvýšení počtu lymfocytů, které se podílí na obraně imunity. Nezanedbatelná je však také psychika dětí – objetí, podpora a vaše přítomnost ovlivňují jejich náladu a snižují hladinu stresu. Dotek má totiž na lidské tělo vědecky prokázaný terapeutický účinek. Přirozená stimulace smyslových receptorů během mazlení snižuje srdeční frekvenci, krevní tlak a snižuje uvolňování kortizolu. A uvolněné, relaxované dítě je méně náchylné k patogenům.

 

Zdroj:https://www.emimino.cz/diskuse/co-davate-aby-deti-nebyly-porad-nemocne-383296/, https://www.jsemstalekost.cz/blog/deti-zase-marodi-poradime-co-delat-aby-nebyly-stale-nemocne

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)