Lišky se dají ze zahrady vyhnat i přírodně. Bez trpělivosti to ale nepůjde
Lišky se dají ze zahrady vyhnat i přírodně. Bez trpělivosti to ale nepůjde. Aby vám už liška nikdy na zahradě nenadělala žádné škody, vytáhněte proti ní těmi správnými přírodními prostředky.
Přítomnost lišek na zahradě může být rozhodně pro mnoho majitelů domů a milovníků zahrad důvodem k obavám. Tito mazaní tvorové jsou sice z dálky fascinující, ale představují hrozbu pro malá domácí zvířata, drůbež, a dokonce i pro harmonii vaší zahrady. Stará moudrost spojená s trochou moderní vynalézavosti však nabízí překvapivě účinné řešení: použití máty a eukalyptu.
Aromatický štít na lišku
Máta i eukalyptus jsou rostliny jsou proslulé svou silnou, ostrou vůní. Právě tyto vůně z nich dělají vynikající odstrašující prostředky proti liškám. Tato zvířata totiž mají citlivý nos a ohromující vůně máty a eukalyptu je může dezorientovat a odpudit, jak mi říkával už můj děda, který měl mátu okolo celé zahrady.
Taktika čajových sáčků
Praktická a levná metoda zavedení této strategie spočívá v namočení čajových sáčků do mátového nebo eukalyptového esenciálního oleje a jejich rozmístění po zahradě. Tato metoda je velmi diskrétní, protože čajové sáčky lze částečně zakopat tak, aby splynuly se zahradou. Ovšem to jim rozhodně neubírá na účinnosti, takže dokážou odradit lišky až na dva týdny, ať prší nebo svítí slunce. Poté je musíte obnovit.
Foto: Pixabay
Opevnění vaší zahrady
Ne vždy však tahle aromatická ochrana funguje Například liška, která se snaží uživit mláďata, bývá v tomto ohledu velmi tolerantní. Nezapomeňte proto ani na pevný a vysoký plot zakopaný hluboko do země, který je pro udržení lišek venku klíčový. Lišky jsou zdatné šplhounky a hrabošky, takže plot musí být navržen tak, aby těmto schopnostem úspěšně čelil.
Když liška přece jen zaútočí
A co si počít s drůbeží, na kterou přes veškerou ochranu liška úspěšně zaútočil? Nezapomínejte na to, že střet s liškou může způsobit, že přeživší drůbež bude v šoku a případně zraněná. Jaká je tedy první pomoc?
- Přemístěte postiženou drůbež do bezpečného a klidného prostředí.
- Je prospěšné, aby drůbež zůstala během zotavování pohromadě a vzájemně si poskytla útěchu.
- Pečlivě prohlédněte každého ptáka, zda nemá viditelná zranění nebo známky poranění, a v případě potřeby jej ošetřete.
V případě vážných nebo nejasných zranění je nezbytné vyhledat odbornou radu. Vnitřní zranění nepoznáte, takže pokud se vám nějaká holka nezdá, radši si zavolejte o pomoc. Lepší je návštěva veterináře na místě, vystresované slípky ještě navíc naložené do auta z toho totiž klidně může klepnout, tak pozor na to.
Zdroj: https://www.saga.co.uk/magazine/gardens/how-to-keep-foxes-out-of-your-garden?srsltid=AfmBOore0qJCKpmC812OqlOrpJvIIyWRp8wUYH7HUHeIMAwCTz6KwTxw, https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/wildlife/foxes/garden
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)