Fermentovaný rostlinný džus: vyrobíte jej sami jen s rostlinou a třtinovým cukrem

Paprika a fermentovaný

Jedná se o další skvělé hnojivo, které si můžete připravit téměř zadarmo a jen za použití několika málo surovin. Pokud se jej naučíte správně vyrábět a používat na rostliny, můžete získat silnější rostliny a zlepšíte i jejich plodnost. Použijte rostliny, které máte po ruce. Obvykle se používají jen ty rychle rostoucí rostliny, protože ty obsahují nejvíce chlorofylu, jako je například devětsil, kopřiva, přeslička nebo třeba kostival.

Fermentovaný rostlinný džus: výroba

Rostliny, které k fermentaci používáte, natrhejte ideálně za suchého dne. Skvělé, je, když si přivstanete a natrháte je ještě za rozbřesku. Počkejte si minimálně dva dny po dešti. Pokud splníte tyto podmínky, budete mít největší šanci, že fermentační proces proběhne bez problému. Poté, co si nasbírané rostliny přinesete domů, je neomývejte, protože byste z nich spláchli potřebné bakterie. Nasekejte je nebo nastříhejte a pak je zvažte. Poté postupujte následovně:

  • Bylinky promíchejte s třtinovým cukrem, jehož hmotnost se rovná jedné třetině nasbíraných rostlin.
  • Bylinky s cukrem natlačte do sklenice a nechte kvasit mimo přímé sluneční světlo v pokojové teplotě.
  • Za tři až sedm dní budete mít hotovo. To je čas, ve kterém probíhá fermentace. Tu poznáte podle bublinek. Jakmile se bublinky přestanou tvořit, proces fementace je u konce. Vidíte rostlinný materiál, který plave napovrch vzniklé rostlinné šťávy.
  • Sceďte přes sítko. Šťávu můžete použít ihned, pokud vám nějaká zbude, skladujte ji v temnu a chladu.
  • Budete-li skladovat déle, občas přidejte do směsi trochu cukru, který slouží jako potrava pro bakterie, které potřebujete.
Cukr
Foto: Pixabay

Použití šťávy na vaše rostliny

Vzniklou rostlinnou šťávu můžete použít k moření semen, jako zálivku plnou živin, k postřiku sazenic i dospělých rostlin. Vaše šťáva je ale příliš silná, proto ji před použitím nařeďte s vodou. Na půl čajové lžičky směsi přidejte asi 1 litr vody (dešťové či odstáté). Jak už jsme uvedli, k přípravě můžete použít téměř jakoukoli rostlinu. Pokud ale toužíte po tom, aby vaše šťáva měla určité vlastnosti, vybírejte je pečlivě:

  • Pro klíčení a prvotní růst použijte tyto: tužebník, pelyněk, bambusové výhonky.
  • Pro podporu růstu sazenic a mladých rostlin sáhněte po kopřivě nebo kostivalu.
  • Potřebujete-li vápník (rostliny ve fázi květu a plodu), zvolte mangold a listy brokolice.

Zdroje info:

https://www.blizekprirode.cz/zahrada/fermentovany-rostlinny-dzus-fpj-na-posileni-sazenic-a-rostlin/

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/kompost-bokashi-odpad-kvaseni-kokoza.A210607_090508_hobby-zahrada_bma

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!