Kopřivová jícha: hnojivo, které vás nestojí ani korunu
Pokud patříte mezi zkušenější zahradníky, pak už pravděpodobně víte, že jako hnojivo se dá použít kdeco. Třeba i plevel, který vám roste v zahradě. Zdaleka nejlepší službu vám ale prokážou kopřivy. Pokud se je naučíte sbírat, využijete na přípravu velikonoční nádivky a jiných pokrmů, uvaříte si čaj anebo vyrobíte hnojivo. V případě třetí varianty se budete muset připravit na příšerný zápach, takže uděláte dobře, když svou jíchu budete připravovat co nejdál od svého obydlí.
Proč je kopřivová jícha takový zázrak?
Kopřivová jícha je v podstatě něco jako zkvašená kopřiva. A to je právě ten důvod, proč vám příliš vonět nebude. Na druhou stranu ale získáte zdroj cenných živin, jako jsou dusík, draslík, fosfor, železo, vápník a jiné stopové prvky. Díky tomu napomůžete svým rostlinám k rychlejšímu růstu a posílíte je proti různým chorobám nebo škodám, které mohou napáchat škůdci. Koneckonců se říká, že hnojení kopřivovou jíchou pomáhá odpudit škůdce. Na to se ale zcela nespoléhejte. A pokud vám zbude, můžete jíchu použít do kompostu, čímž urychlíte proces rozkladu.
Jaké kopřivy je možné použít?
Natrhejte kopřivy, dokud ještě nemají semena. Můžete je nasekat nebo je vhodit do kýblu vcelku. Někteří zahradníci vám budou přísahat na to, že když kopřivy nasekáte na co nejmenší kousky, získáte tak silnější roztok. Obvykle si ale vystačíte i s tak silným roztokem, který připravíte z celých kopřiv. Kopřivy dejte do kbelíku a zalijete je dešťovou vodu. Pokud nemáte dešťovou vodu, převařte si potřebné množství kohoutkové vody a až vychladne, můžete ji nalít na kopřivy. Pokud se rozhodnete nádobu přikrýt, tak to udělejte něčím, co propustí vzduch. Ten je totiž základním předpokladem kvašení.
Jak dlouho kopřivová jícha kvasí?
Nyní začíná fermentace. Ta může trvat asi 2 týdny, pokud ale bude příliš teplo, hotovo budete mít klidně už za týden. Jak to tedy poznáte? Velice jednoduše. Jakmile je kvašení u konce, nebudou se na povrchu tvořit bubliny. Poté už jen vyjměte kopřivy (z tohoto hlediska pro vás může být výhodné, když jste kopřivy nenasekali) nebo je přeceďte. Používejte naředěnou s vodou v poměru 1:10 jednou za 14 dní.
Mohu použít i jiné rostliny?
Na výrobu jíchy můžete používat různé rostliny. Podle toho, kterou použijete, můžete získat různé vlastnosti výsledné jíchy. Nebojte se jednotlivé rostliny kombinovat:
- Kopřiva: skvělá pro celkové posílení rostlin, odradí některé škůdce (například mšice).
- Kostival: vyznačuje se velkým množstvím draslíku a dusíku, proto jej používejte na ty rostliny, které tyto prvky vyžadují.
- Česnek: použijte jej proti houbovým chorobám.
- Rebarbora: tu můžete použít proti housenkám a mšici makové.
- Smetanka: zákvas na podporu a kvalitu plodů.
Zdroje info:
https://conovehonakopci.cz/2012/05/jicha/
https://zahradapodhorou.cz/2023/03/17/koprivova-jicha-prirodni-hnojivo-pro-celou-zahradu/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!