Máta si zaslouží vlastní nádobu. Své spolubydlící totiž utlačuje

Máta

Pokud chcete začít s pěstováním bylinek, máta je vhodným adeptem. Její pěstování totiž zvládnete i v případě, že zatím nemáte velké zkušenosti. Počíná si totiž jako plevel – sama se vám bude rozrůstat a šířit vaší zahradou. Pořídit si ji můžete ze semínek nebo z již vzrostlých rostlinek. Na jednu věc se ale nehodí: neměli byste ji pěstovat ve stejné nádobě s ostatními bylinkami. Ty má totiž tendence utlačovat ve svůj prospěch.

Máta a ostatní bylinky

Máta se šíří velice snadno. Ostřílení zahradníci ji proto doporučují pěstovat samostatně od jiných rostlin. Buď ve vlastní nádobě nebo ve vlastním vyvýšeném záhonu. Pokud ji pěstujete přímo v zemi, je dobré ji ohraničit i pod zemí, protože se snadno šíří i svými kořeny. Když ji necháte, postupně převezme veškerou plochu, kterou k růstu dostane. A to na úkor okolních rostlin. Pokud tedy máte bylinkovou zahrádku, pamatujte si, že mátu byste měli pěstovat vždy samostatně! Jinak časem nebudete mít bylinkovou, ale pouze mátovou zahrádku.

Máta
Foto: Pixabay

Pěstujte ji zdarma

Jestliže mátu ještě nemáte a chcete si ji pořídit, můžete poprosit někoho, kdo ji už má. Je to skvělý způsob, jak zdarma získat vlastní rostlinku. Postačí vám odříznout asi 10 až 15 cm dlouhý stonek rostliny. Z něj odstraňte spodní listy. Nyní máte dvě možnosti, jak s ním založit:

  1. Řízkování ve vodě: vložte stonek do sklenice s vodou (ideálně dešťovou nebo odstátou). Postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Každý druhý den vodu vyměňte. Za 5 až 10 dní můžete pozorovat drobné bílé kořínky. Jakmile budou dlouhé asi 2 až 3 cm, přesaďte je do květináče se substrátem.
  2. Řízkování v zemině: stonek zapíchněte do vlhké zeminy (ideálně smíchané s pískem, který zajistí dostatečnou vzdušnost). Řízek přikryjte igelitem nebo plastovou lahví, abyste vytvořili klima podobné ve skleníku. To zajistí vhodné podmínky pro růst – nezapomeňte ale každý den větrat. Za 10 až 14 dní řízek zakoření.

Máta se množí i dělením

Tuto rostlinu můžete získat i tak, že odryjete kousek trsu i s kořeny z již existující rostliny. Stávající rostlina se rychle vzpamatuje, ta nová rychle zakoření. Udělejte to ideálně na jaře nebo na podzim, protože horko v létě může vaše šance na úspěch výrazně snížit. V záhonu máty můžete v zemině najít tenké kořínky s výhonky – i ty můžete zasadit do hlíny, abyste získali nové rostlinky!

Pěstování máty

Mátu vysaďte na místo, kde je vlhko a polostín. Zde se jí bude velice dařit. Dbejte na pravidelnou zálivku. Pravidelně ji stříhejte, což ji povzbudí k dalšímu růstu. Sklízejte ještě před vykvetením, které můžete oddalovat tím, že budete zaštipovat vršek máty.

Zdroje info:

https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/jak-pestovat-matu/

https://www.flora-online.cz/o-kvetinach/jak-pestovat-matu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!