Pryskyřníky oslní zářivou krásou barev: Jak na pěstování rostlin z Orientu
Pokud hledáte vhodnou rostlinu, která vám zkrášlí a svými květy rozzáří zahradu, pořiďte si pryskyřníky. Jak na pěstování a na co si dát pozor?
Pryskyřníky jsou nádherné hlíznaté rostliny, které pocházejí z Orientu. Oblíbené jsou zejména díky úchvatným květům připomínající květy pivoněk či růží. Díky oblibě dnes existuje více než 500 druhů a nespočet kultivarů.
Oblíbené jarní květiny mezi zahrádkáři i floristy
Přestože existuje mnoho druhů a nespočet kultivarů, tak mezi nejoblíbenější patří jednoznačně asijské velkokvěté pryskyřníky, které se hodí do každé zahrady, kde si rozhodně najdou své místo. Ať už na záhonu či v květináči. Rozzáří každý exteriér svými květy, které jsou zpravidla v barvě žluté, řidčeji bílé a vzácně se objevují i v červené. Velmi oblíbené jsou i jako řezané květiny, které vám ve váze vydrží až 2 týdny.
Ideální podmínky pro pěstování
Vhodné je zvolit slunné místo s dobře propustnou a vlhčí půdou. Rostlina snese i světlý polostín. Je třeba vybrat stanoviště, které je chráněné před silným větrem, jenž by mohl polámat stonky s květy. Pryskyřníky se vysazují od března do dubna. Květy vás obdarují už během května či na začátku léta, záleží na aktuálním počasí.
Do záhonů i truhlíků je lepší zvolit nižší odrůdy, vyšší vyberte v případě, že je budete pěstovat pro řez do vázy. Hlízy sázejte rozvětvenou částí do hloubky 5 až 8 cm. Před samotnou výsadbou je dobré, když hlízy na pár hodin namočíte do vody. Co se týče zálivky po výsadbě, tak s tou začněte až ve chvíli, kdy uvidíte první zelenou hmotu.
Pakliže je půda chudá na živiny, můžete ji obohatit o kompost a poté rostliny hnojit jednou měsíčně hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pryskyřníky kvetou celkem dlouho, a to až po dobu 6 týdnů. Takže zahradu mohou zdobit takřka po celé léto. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, abyste tak podpořili tvorbu nových.
Foto: Pixabay
Pěstování v truhlíku
Pokud chcete pryskyřníky pěstovat v truhlíku, tak je vysaďte do lehké humózní půdy. Tu je třeba udržovat vlhkou, nikoli však přemokřenou. Jinak by mohlo dojít k zahnívání hlíz. Pokud budete pryskyřníky pěstovat takto v nádobě, je třeba myslet na to, aby měla na dně otvor pro odtok přebytečné vody.
Zdroj: https://www.modernizahrada.com/pryskyrniky-a-jejich-pestovani/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prysky%C5%99n%C3%ADk
Náhledové foto: Pixabay