Sazeničky rostlin: nedotýkat se! Nebo naopak hladit?
Názory na to, jestli byste měli chytat na své sazeničky, se různí. Jedni říkají, že tím, že sahají na své rostliny, je vlastně utužují a připravují na období, které je čeká venku. Doteky by podle jejich názoru měly posílit stonek, zabránit jejich růstu do výšky a samozřejmě je i připravit na drsné období, které je čeká venku. Doteky prý nemají příliš rády, avšak mohou je posílit. Potom si ale můžete přečíst o úplně opačném tvrzení.
Sazeničky oslabují doteky
Podle univerzity La Trobe bychom ale na sazeničky v žádném případě sahat neměli. Kdykoli to uděláme, rostlina začne vysílat energii, aby dané místo posílila. A to může nakonec zpomalit růst rostlin až o 30 %! Po vašem dotyku spustí rostlina obranný mechanismus, který ji zkrátka stojí síly. Nechcete-li své rostliny zbytečně oslabovat, neměli byste na ně sahat, pokud to není nezbytně nutné.
Dva různé názory
Zastáváte názor, že co rostliny nezabije, to je posílí? Nebo si naopak myslíte, že u rostlin prostě platí zákaz dotýkání? Není zcela jasné, jak to ve skutečnosti je. V žádném případě ale na své rostlinky nesahejte, pokud vypadají slabě nebo je jejich klíčení pomalé a vesměs problémové. Takové nebudou mít dost síly, aby zvládly současně růst a obranný mechanismus. O některých druzích sazenice víte, že jsou citlivé – rajčata, papriky. Na jejich povrchu můžete vidět jemné chloupky, které byste dotykem poškodili.
Na sazeničky nesahejte, když…
Rozhodně se nedotýkejte svých rostlin těsně po zálivce, protože jsou náchylnější k plísním a chorobám. Nesahejte ani na rostliny, které byly vystaveny stresu. A pamatujte si také to, že když saháte na rostlinu, která může mít nemoci či plísně, můžete je dotykem snadno přenést na jiné rostliny. tato bezpečnostní pravidla se vyplatí dodržovat!
Sahání na rostliny
Na své sazeničky naopak sáhnout musíte, když je přesazujete. Snažte se u toho být ale maximálně opatrní, a spíše než za stonaje uchopte za listy. Pokud máte pocit, že vaše rostlina je napadena nějakým škůdcem, není snadné zvládnout to bez dotyku. Někteří škůdci totiž napadají spodní listy rostliny. Bazalku nebo třeba rajčata je dobré v průběhu růstu zaštipovat, což je těžké udělat bez dotyků.
Příprava na venkovní podmínky
Svých rostlin se můžete jemně dotýkat v období, kdy plánujete, že je přesadíte ven. I v tomto případě je ale lepší vystavit je venkovním podmínkám přes den a na noc je schovat. Dotyky nemusí tolerovat všechny rostliny.
Zdroje info:
https://www.latrobe.edu.au/news/articles/2018/release/plants-dont-like-touch,-new-study-finds
https://garden.org/learn/regional/view/1580/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!