Nově zasazená levandule vadne. Nejčastěji za to může přemokření
Levandule můžete využít jako okrasné i jako užitečné rostliny nebo dokonce bylinky. Má své stabilní místo v aromaterapii, ale můžete si z ní vyrobit různé dekorace, provonět skříň (a ochránit oblečení před moly) nebo si vyrobit levandulový sirup. Proto není divu, že si vysazujete stále nové a nové rostlinky. Když začnou vadnout, máte tendenci je zalévat. To je ale osudová chyba, protože vadnutím rostlina obvykle reaguje právě na nadbytek zálivky! Jak je to s vadnutím mladých rostlinek?
Zalévání nově vysazené levandule
Zatímco zavedené rostliny jsou velmi odolné vůči suchu, ty nové potřebují dostatek vody, aby se jejich kořeny uchytily. Ale pozor! Vaše zálivka musí být taková, aby rostlině prospěla. Když totiž poskytnete více vody, než chtějí, mohou jejich kořeny začít zahnívat a rostlina vadne. Při zalévání byste rostlinu měli vždy vydatně namočit. Pokud vidíte, že levandule začíná vadnout, zalévejte méně často. Nechte půdu mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Zde jsou základní pravidla pro správnou zálivku:
- První dva týdny tvoří levandule kořeny. Zalévejte jednou za tři dny, pokud je vaše rostlina v dobře propustné půdě na plném slunci.
- Následující měsíce zalévejte jednou za týden.
- Po měsíci zalévejte jednou za dva týdny, pokud je půda suchá a neprší.
- Když je horko a sucho, zalévejte častěji.
Nevhodná půda pro vaše rostliny
Nesaďte levanduli do těžké půdy, která těžko propouští vodu. Levandule nechce stát ve vodě. Spíše vám bude tolerovat sucho. Takovou půdu vylepšete pískem (1/3) a kompostem (2/3). Pokud je ale půda příliš těžká, bude pro vás snadnější pěstovat levanduli v květináči. Kromě toho zvolte také půdu, která neobsahuje příliš vysoké koncentrace dusíku, protože tak získáte nadměrný růst stonků a listů s menším počtem květů. Rostlina na to často reaguje vadnutím a žlutými listy. Z tohoto důvodu nově vysazené rostliny nehnojte.
Příliš malý květináč
Pokud použijete malý květináč, který je navíc vyrobený z plastu nebo kovu, budou se v horku kořeny příliš rychle zahřívat. Kořeny vaší rostliny nedostanou šanci, aby dodanou vodu absorbovaly. Větším množstvím půdy v květináči navíc poskytnete rostlině dostatečné množství živin. Navíc tímto způsobem chráníte kořeny také před chladem – půda funguje jako izolační vrstva. Každý květináč opatřete drenážními otvory, jimiž přebytečná voda odteče pryč.
Zdroje info:
https://www.gardenerreport.com/why-your-newly-planted-lavender-is-wilting/
https://www.epicgardening.com/lavender-wilting/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!