Domácí pivo si uvaříte i pod 10 korun za půllitr, říká domovarník
Vaření piva v domácích podmínkách se postupem času stalo jakýmsi koloritem a spousta lidí si pěnivý mok vaří doma. Stejně tak to mám i já sám. Do vaření piva jsem se dal za covidové pandemie a pokračuji v této činnosti dodnes. Proč? Protože mě to baví, pivo si uvařím za zlomek ceny, již bych zaplatil někde v pivotéce, a navíc se mohu těšit na to, jak bude konkrétní pivo chutnat. Rozhovor se sebou samým by byl přinejmenším podivný, a tak přináším několik postřehů, jež vás možná inspirují.
Důležitá je výbava
Samozřejmě, bez pořádného nádobíčka toho moc neuvaříte. Klasicky by vám měl stačit pouze hrnce a několik dalších pomůcek. Já jsem si pořídil přímo varný hrnec na pivo a veškeré další potřebné věci. Stálo mě to sice kolem 15 000 korun, nicméně absence míchání, pohodlné nastavení teplot při rmutování a zkrátka komfort automatiky za tyto peníze bezesporu stojí. K vaření v podstatě potřebuji pouze hrnec a příslušenství. Zapomenout nelze na kvasnou nádobu, která se prodává i v plastu za několik stovek. Nic neřešitelného.
Rmutování: Foto Radek Štěpán
Nákup ingrediencí na internetu z pohodlí domova
Přesně tak, většinou si lze namíchat přímo recept, nebo koupit sadu na konkrétní pivo. Slad mně pošrotují, takže dostanu v podstatě již namíchaný slad, který pouze nasypu do hrnce. Jinak je třeba pochopitelně dokoupit ještě kvasnice a chmely. Ty se prodávají v granulované podobě. Pokud si navíc koupím suroviny na několik várek, bez problémů ušetřím.
Vařím nejen dle Pivařky
Ano, tato speciální kniha o vaření piva stojí za to. Sehnat se ale dají recepty i volně na internetu. Domovarníci si vzájemně nezávidí, ale spíše se podporují, takže není problém získat cokoli.
Mladina: Foto Radek Štěpán
Pod deset korun za půllitr se to dá zvládnout
Určitě. Záleží na tom, jaké ingredience použijete. Pokud budete používat americké či novozélandské a jiné zahraniční chmely, které vyjdou přes 200 korun za 100 gramů, pak se vše pochopitelně prodraží. Tuzemský žatecký poloraný červeňák nebo kazbek se dají sehnat i kolem 40 korun za 100 gramů. Tradičně se z hlediska surovin vejdu pod oněch 10 korun za pivo. Když připočtu energie a vodu, pak to může být i přes 10 korun. Jestliže se ale v pivotéce podíváte, kolik stojí svrchně kvašená piva, zjistíte, že i kolem 140 korun za sedmičku. Já mám doma sedmičku lepšího piva do 30 korun, to už je solidní rozdíl. Kvalitní spodně kvašená piva jsou v obchodech levná, ta moc nevařím. O těch nejlevnějších nepíšu, nedají se pít.
Zdroje info: Autor
Domácí pivo: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.