Suchý únor aneb Podpořte detoxikaci jater správnými bylinami
Udělejte pro své zdraví ještě něco více, když už máme suchý únor. A podpořte detoxikaci jater vhodnými bylinami. Které zvolit a proč?
Ať už dodržujete suchý únor, nebo ne. O svá játra byste se měli starat. Proč toho právě nevyužít nyní v únoru a k abstinenci zvolit byliny, které mají pozitivní účinek na játra.
Proč se starat o svá játra
Jsou byliny, které mají pomoct přestat s konzumací alkoholu, tak jsou i jisté druhy pro detoxikaci jater. A právě díky našemu životnímu stylu a mnohdy nevhodné stravě jsou játra často přetěžována. Což může vést k jejich zhoršené funkci a různým onemocněním. Je vhodné se o ně starat, tj. dopřát jim mimo jiné čas od času úlevu na regeneraci. Vhodný čas je právě nyní, kdy mnozí dodržují suchý únor. Které byliny jsou nejvhodnější pro játra?
Benedikt a pampeliška
Benedikt lékařský je bylinou, která podporuje trávení a činnost jater. Vhodný je i při problémech se žlučníkem. K tomu působí pozitivně na nervovou soustavu. Pořídit lze ve formě tinktury. Léčivou částí je nať, kterou si však můžete nasbírat od konce května do půlky září. Poté ji usušit, zamrazit a naložit do lihu či vína.
Kdo by neznal pampelišku? Roste všude. Velmi pomáhá při detoxikaci jater. Zejména se využívá kořen a nať, neboť obsahují nejvíce léčivých látek. Pampeliška lékařská stimuluje tvorbu žluči. Díky tomu napomáhá lepšímu trávení. Kořen podporuje funkci jater.
Ostropestřec a kořen černého rybízu
Tinktura z kořene černého rybízu účinně regeneruje játra. I když je hlavní síla pro játra právě v kořenech keře, tak i plody mají prospěšný vliv na naše zdraví. Stejně tak další bylina, kterou je ostropestřec mariánský. Patří mezi vůbec nejpoužívanější bylinu pro lepší kondici jater. Používají se hlavně vyzrálá a usušená semena, která mají nejvíce účinných látek. Zpracovávají se však i listy a kořen.
Foto: Pixabay
Nejvíce hořká bylina pro podporu jater
Zeměžluč okolíkatá je považována za jednu vůbec z nejvíce hořkých bylin. Často bývá součástí čajových směsích určených k podpoře správné činnosti trávení, žlučníku a jater. Zeměžluč napomáhá k normální funkci trávení. Vhodné je krátkodobé užívání a v menším množství. Kromě čaje můžete zkusit též tinkturu.
Zdroj: dumazahrada.cz, ireceptar.cz, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10809338/
Náhledové foto: Pixabay