Ne vždy, když včela bodne, tak zahyne. Ve skutečnosti je to mnohem komplikovanější.

Včela

Ne vždy, když včela bodne, tak zahyne. Ve skutečnosti je to mnohem komplikovanější.. Včelí žihadlo asi všichni dobře známe, ale tento zvláštní mechanismus přežití není tak černobílý, jak si možná myslíte.

Žihadlo: obranný mechanismus včely

Včelí dělnice, hlavní obránkyně úlu, jsou vybaveny opravdu nebezpečnými žihadly – to ví nejspíš každé malé dítě. Stručně a jasně lze říct, že tato šikovná zbraň je speciálně navržena k ochraně jejich kolonie před potenciálními hrozbami.

Na rozdíl od vos jsou včely obecně neagresivní a žihadlo používají jen v krajním případě (výjimky se najdou – hlavně majitelé tzv. afrických včel nebo jejich kříženců by mohli vyprávět). Jejich ostnatá žihadla fungují jako malý háček, který se zabodává do měkké savčí kůže překvapivě jednoduše.

A právě tento mechanismus způsobuje, že žihadlo zůstává zapíchnuté v kůži a při pokusu o odlet včelka přijde i o část bříška a krátce poté zahyne. Toto smrtelné zranění je bohužel cenou, kterou včely platí za obranu svého domova. Ovšem nemusí to tak být vždy.

Měli byste vědět: Alarmující je, že jedový váček připojený k žihadlu pumpuje jed do rány i poté, co včela odletí. Proto je důležité žihadlo rychle odstranit.

Ne vždy, když včela bodne, tak zahyne

Foto: Pixabay

Ne každé bodnutí je smrtelné

Když však včela bodne protivníka s tvrdou nebo hladkou kůží, například jiný hmyz, háčky se v takovém „objektu“ nezachytí. A právě v takových případech může včela bodnutí přežít a bojovat dál, což se jí mnohdy hodí. Hmyz totiž nebývá tak nebezpečný jako savci na různé dvounožce a čtvernožce. V těchto případech bývá obvykle potřeba přivolat posilu – a přesně to se prostřednictvím včelího bodnutí děje.

Co říká věda o včelích žihadlech

Když včela bodne, vstříkne do těla jed obsahující bílkoviny, které ovlivňují imunitní systém a kožní buňky. To je všeobecně známo – v místě vpichu pak obvykle rychle vyskočí otok a místo může svědit ještě několik dní. Málokdo však ví, že tento jed zároveň do okolí uvolňuje poplašný feromon, který signalizuje okolním včelám, že se musí rychle vrátit domů, aby bránily úl.

Zarudnutí a svědění většinou během několika dní ustoupí. U osob alergických na včelí jed se však mohou objevit i závažné reakce, mnohdy vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Praktické rady pro setkání se včelami

Chcete se vyhnout bodnutí? Pak se držte několika základních strategií:

  • Zachovejte klid: Rychlé pohyby mohou včely vyprovokovat.
  • Vyhněte se jasným barvám a silným vůním: Včely si vás mohou splést s květinou.
  • Venku zakrývejte potraviny a nápoje: Včely přitahují sladké látky.
  • Rychle odstraňte žihadlo: K vyškrábnutí žihadla použijte předmět s plochou hranou, například kreditní kartu.
  • Na místo přiložte led: To pomáhá snížit otok a bolest.

 

Zdroj: http://www.vcelky.cz/oo-vceli-bodnuti.htm, https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-otoku-po-vcelim-bodnuti, https://www.pleva.cz/a/prvni-pomoc-pri-vcelim-bodnuti

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)