Nepovedené domácí sýry: Vyhněte se nepříjemným chybám

Milujete domácí sýry a chystáte se k jejich přípravě? Pokud ano, rozhodně byste měli znát správné technologické postupy. My jsme zkoušeli poprvé pařené sýry typu korbáčiků nebo parenice a příliš se nám nedařilo. I proto se v následujících řádcích zaměříme na některé nejčastější chyby, které se bohužel při výrobě domácích sýrů mohou stát. Pojďme se na ně tedy podívat mnohem podrobněji.

Nekvalitní mléko jako základ špatného výsledku

Přesně tak. Mlékem můžeme začít. Rozhodně zapomeňte na pasterované mléko z obchodů. Zejména to krabicové je zcela nevhodné. Ideální volbu představuje mléko přímo z farmy. My jsme takové měli, za litr mléka jsme dali 30 korun. Mléko bylo super, vše fungovalo tak, jak má.

Překročení teploty

Teplota pro aplikaci syřidla je ideální u pařených sýrů kolem 35 stupňů Celsia. Jak nižší, tak i vyšší teplota rozhodně nepřispějí ke kvalitě sýra. Mléko se zkrátka nebude tak vločkovat srážet, jak by bylo zapotřebí.

Doba kysání jako alfa i omega

Mléko, respektive sýřenina, by měla kysat okolo 6 hodin. pH prostředí v oné sýřenině by mělo činit 5,2. Pak patří sýřenina do lednice, kde se zastaví jakékoli procesy. My jsme bohužel jako začátečníci neměli k dispozici pH měřidlo a nechali jsme sýřeninu kysat dlouho. Výsledkem bylo to, že se nám sýry při samotném vytváření, tedy tahání, nepříjemně cuckovaly a trhaly. Výsledek byl pak poměrně solidní na chuť, ale mizerný na oko.

Nepovedené domácí korbáčikyNepovedené domácí pařené sýry: Foto Radek Štěpán

Pozor na solení

Přesně tak. Správný podíl soli je nesmírně důležitý. Určitě nechcete příliš slané ani neslané sýry. My jsme dávali 0,5 kg soli na dva litry vody. Možná by stačilo i trochu méně soli. Správný postup na výrobu pařených sýrů najdete v našem předchozím článku.

Zdroje info: Autor 

Nepovedené domácí korbáčiky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.