Lopatkovec bohatě rozkvete i uprostřed zimy. Domácí elixír ho postaví na nohy a nakopne ke kvetení

Lopatkovec, jak hnojit lopatkovec, jak hnojit lopatkovec aby kvetl, toulcovka, toulcovka hnojení

Lopatkovec bohatě rozkvete i uprostřed zimy. Domácí elixír ho postaví na nohy a nakopne ke kvetení. Přemýšlíte nad tím jak zajistit, aby vaše spathiphyllum kvetlo letos opravdu nádherně? Pokud ano, nejste sami.

Spathiphyllum, běžně známé jako lopatkovec, je v interiérech velmi oblíbený oblíbenou volbou pro pokojové zahrady díky svým elegantním bílým květům a svěže zeleným listům. Ne vždy však kvete tak ochotně, jak byste chtěli.

Optimální osvětlení pro Spathiphyllum

Toulcovce se daří při středním až slabém osvětlení. Navzdory všeobecnému přesvědčení tyto rostliny nepotřebují hojné sluneční světlo. Ve skutečnosti jim může to přímé poškodit listy a způsobit jejich zežloutnutí nebo zhnědnutí.

Toulcovka Lopatkovec bohatě rozkvete i uprostřed zimy. Domácí elixír ho postaví na nohy a nakopne ke kvetení. Přemýšlíte nad tím jak zajistit, aby vaše spathiphyllum kvetlo letos opravdu nádherně? Pokud ano, nejste sami.

Foto: Pixabay

Správná technika zalévání

Jednou z častých chyb u lopatkovce je přemokření. Tyto rostliny sice dávají přednost trvale vlhké půdě, ale nemají rády, když je vody až moc. Přemokření může vést k hnilobě kořenů i k tomu, že lopatkovec pokvete jen málo nebo dokonce vůbec ne. Trik spočívá v důkladném zalévání rostliny ve chvíli, kdy je horní centimetr půdy na dotek suchý.

Jak hnojit lopatkovec, aby kvetl

Pro kvetení je zásadní hnojení lilie pokojové správným typem hnojiva. Během vegetačního období (jaro a léto) přihnojujte rostlinu každých 6 týdnů vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem zředěným na polovinu doporučené síly. Hledejte hnojivo, které obsahuje vyšší koncentraci fosforu, který je pro kvetení zásadní. Dávejte však pozor, abyste nepřehnojovali, protože to může vést k hromadění solí v půdě a potenciálnímu poškození rostliny.

Hnojivo pro kvetení lopatkovce

Existuje však ještě jedna možnost – skořápky od vlašských ořechů.  Stačí je nasypat do hrnce a zalít vodou tak, aby byly zcela ponořené. Poté je 20 minut vařte, odstavte a nechte přes noc vychladnout. Ráno přeceďte a nařeďte stejným množstvím vody. Používejte jako zálivku dvakrát do měsíce (nespotřebované hnojivo můžete skladovat v lednici asi měsíc).

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvetiny-orechove-skorapky-30000702.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-od-vlasskych-orechu-vyuziti-30001004.html

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)