Milionová pokuta za pěstování rostliny zvané bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je nebezpečný v tom, že se jedná o invazivní rostlinu. V České republice je asi 75 druhů invazivních rostlin. Některé z nich mohou být jedovaté, ale co mají společné je to, že se velmi rychle šíří, a to na úkor rostlin, které rostou v jejich okolí. Protože tyto rostliny významně narušují ekosystém, je zakázáno je pěstovat. Takže i v případě, že se vám rostlina líbí, nesmíte ji vysazovat, jinak se vystavujete vysoké pokutě (klidně i v miliónové částce).
Odkud se bolševník velkolepý vzal?
Tato rostlina pochází z Kavkazu a na území České republiky se dostala v devatenáctém století coby okrasná rostlina. Ve své době byla velmi oblíbená, a to zejména v parcích či zámeckých zahradách. Protože se ale rychle šířila, zanedlouho jsme tuto rostlinu mohli vidět i v okolních zahradách odkud se šířila do dalších a dalších oblastí. Tato rostlina je obrovská, může narůst do výšky dvou metrů. I dnes ho můžete hojně vidět po celé České republice, velmi se mu u nás daří a rychle se množí.
Co je bolševník za rostlinu?
Tato invazivní rostlina je z čeledi miskovitých a pochází z oblasti centrální Asie. Dorůstá několika metrů a typické je pro ni bílé květenství, které může mít v průměru klidně i půl metru. Stonek je zelený a tlustý s fialovými plochami. Lodyha, listy a květní stvoly jsou chlupaté. Květy jsou ve velkých hroznech, na konci léta jsou nahrazeny drobnými zelenými plody, které rychle hnědnou. Semena vítr velmi snadno rozfouká do blízkého i dalekého okolí, což pomáhá množení této rostliny.
Existuje kromě pokuty další důvod proč ji nepěstovat?
Tato rostlina může být nebezpečná nejenom pro krajinu, ale také pro člověka. Její rostlinná šťáva může totiž způsobit na kůži nepěknou vyrážku, puchýřky a dokonce jizvy. Zejména pokud jste kůži potřísněné touto šťávou vystavili slunečnímu záření. Kožní vyrážka vzniká do 48 hodin od kontaktu se šťávou. Říká se, že při kontaktu s očima hrozí dokonce i slepota! Pokud vás tedy rostlinná míza zasáhne, důkladně si dané místo omyjte mýdlem a vodou a snažte se vyhýbat slunečnímu záření (exponovanou oblast je dobré zalepit, abychom zamezili přístupu světla, pomoci může též opalovací krém).
Mohu bolševník odstranit?
Pokud na bolševník narazíte, raději do něj nijak nezasahujte – neřežte jej, nesekejte ani netrhejte. Zaprvé se vystavujete riziku, že budete popáleni mízou, za druhé rostlina okamžitě vysílá nový růst. Pokud se bolševníku chcete zbavit, můžete kontaktovat odborníky. V případě, že se přece jen rozhodnete rostlinu odstraňovat sami, použijte rukavice a chraňte se dlouhými rukávy a nohavicemi. Je dobré vykopat rostlinu i s kořeny. Květy oddělte, usušte a poté spalte.
- Nejlépe se bolševníku zbavíte v době, kdy ještě nemá rozvinuté květy (konec května až červen). Stačí mu vždy odseknout vršek, kde se tvoří květ. Za tři týdny opět musíte rostlinu seříznout. Tento způsob je sice pomalý, ale zato velmi pohodlný a nepříliš náročný.
- Pomoci mohou také různé herbicidy.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/ktere-rostliny-se-nesmi-pestovat/
https://www.health.ny.gov/environmental/outdoors/hogweed/giant_hogweed.htm
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!