Domácí slepice neznamenají pouze vejce. Jejich chov má pro i proti

Slepice

Slepice se mohou stát spolehlivým zdrojem domácích vajíček. Jejich pěstování ale nejsou pouze výhody. Má to také svá úskalí, se kterými je třeba počítat. Pokud přemýšlíte nad tím, jestli se to pěstování pustit, měli byste zvážit všechna pro a proti. A v tomto článku se je pokusíme shrnout.

Slepice hubí škůdce

Ať už se jedná o komáry, mouchy, další létající hmyz nebo třeba slimáky – slepice vám mohou prospět. Jednak tyto otravné živočichy chytají aktivně samy, a jednak se hodí také na to, abyste jim předhodili škůdce, které sami nasbíráte. Typicky se může jednat právě o hlemýždě a slimáky. Konzumace hmyzu prospěje také kvalitě vajec, které slepice ponesou.

Menší plýtvání potravinami

Slepice jsou vděčnými strávníky. Pochutnají si snad na všem, co jim předložíte. Potraviny, které vám zbyly v domácnosti tak nemusíte házet do kompostu nebo rovnou do koše – můžete je dát svým slepicím! Ovocné a zeleninové slupky, těstoviny, rýže mohou posloužit jako cenný zdroj potravy vaší drůbeže. Naopak maso, vejce, avokádo, cibule a některá semínka mohou být zakázány, stejně jako nezdravé a zpracované potraviny.

Slepice
Foto: Pixabay

Slepice nesou vejce

Pravděpodobně jde o důvod, proč slepice vůbec chovat chcete. Tato vejce mohou být chutnější, než ta, která kupujete. Můžete mít obrovskou zásobu vajec, které nestihnete spotřebovat. Můžete je zkusit nabízet svým přátelům, anebo je rovnou prodat!

Čištění zahrady

Pusťte své slepice do zanedbané a zaplevelené části zahrady. Slepice zde budou hrabat, klovat a tím vytrhávat plevel i s kořínky. Na druhou stranu mohou ale zničit i rostliny, které pěstujete – od těch je držte dál.

Jednoduchá péče o slepice

Slepice patří mezi nenáročné živočichy. Vaším úkolem bude udržovat je dobře nakrmené a chránit je před případnými predátory. Pak nesmíte zapomenout na pravidelný úklid prostor, ve kterých slepice žijí.

Slepice zdrojem hnojiva

Slepičince považujeme za velmi dobrý zdroj živin. Použít je můžete na různé rostliny nebo je můžete darovat jinému zahradníkovi.

Nevýhody chovu slepic

A nyní už je čas přejít k případným nevýhodám, které chov slepic může znamenat:

  • Slepice potřebují prostor. Na jednu slepici je zapotřebí alespoň 5 m2 venkovního prostoru a 2 m2 prostoru v kurníku.
  • Mohou být zdrojem hluku. I slepice mohou být hlučné, a to i když se rozhodnete nemít kohouta.
  • Vysoké pořizovací náklady. Vybudování kurníku a výběhu může znamenat vysoké náklady na začátku chovu, obzvláště pokud nejste sami zruční a budete si muset někoho zaplatit za jejich zbudování. Navíc slepice musíte krmit, i když zrovna nenesou vejce.
  • Nepříjemný zápach. Slepičí hnůj je sice prospěšný, ale také zapáchá. Tento zápach se může nést vaší zahradou a v teplých měsícíh může být velmi nepříjemný.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/tomas-trejbal-9-duvodu-proc-chovat-slepice/

https://www.thehenhousecollection.com/blog/backyard-chickens-pros-cons/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!