Jmelí je sice jedovaté, může ale mít i léčivé účinky. Co vše o něm víte

Jmelí

Jmelí je symbolem Vánoc, který se prodává v přírodní i obarvené variantě. Tato parazitická rostlina skrývá spoustu mýtů. Kde vznikla tradice líbání pod jmelím? Spočívá to v tom, že jmelí je symbolem plodnosti. Odmítnout někoho políbit pod větvemi jmelí bylo spojeno se smůlou, stejně jako rostlina, která přišla o své bobule. Kromě toho mělo jmelí odhánět „zlé duchy“, proto sloužilo též jako ochrana před nemocemi, neštěstím a násilím.

Nejenom parazit

Ve skutečnosti je jmelí hemiparazit, což znamená, že část nebo veškerou potravu získává ze svého hostitele (ale k přežití využívá také fotosyntézu). Aby se mohlo šířit ze stromu na strom, nabízí své bobule ptákům. V bobulích jsou obsažena semena, která jsou obalena lepkatou vrstvou. Když se pták posune na další strom a otře si o něj zobák, může na něj přilepit i toto semeno. A tímto způsobem se jmelí množí.

Jmelí
Foto: Pixabay

Jmelí má v přírodě důležitou roli

O jmelí bychom ale rozhodně neměli přemýšlet pouze jako o parazitovi. Spousta volně žijících živočichů na něj spoléhají jako na potravu. Podle některých studií bylo prokázáno, že v oblastech, ve kterých bylo jmelí vymýceno, došlo k výraznému poklesu populace ptáků a dalších druhů. Jmelí nejčastěji najdeme na jabloních, lípě, topolu, hlohu a jiných stromech. Kromě toho se dá jmelí využít také pro člověka – může přinášet určité zdravotní přínosy, když je správně využito. Může například posloužit proti rakovině.

Toxicita pro člověka

Všechny části rostliny (bobule i listy) mohou při konzumaci člověkem způsobit vážné vedlejší účinky. tento stav může nastat také po vypití velkého množství čaje z této rostliny. Jmelí obsahuje jedovatou složku zvanou phoratoxin. Může jít o takové účinky, jako je zvracení, průjem, křeče a poškození jater (pokud je jmelí užíváno dlouhodobě). Konzumace malých množstvích se ukázala jako poměrně bezpečná.

Jmelí a zdravotní účinky

Jmelí se odedávna používalo jako lék. Dnes existuje pouze omezený výzkum ohledně této rostliny. K čemu by se jmelí dalo využít?

  • Proti rakovině – jmelí stimuluje imunitní systém člověka a současně zabíjí určité rakovinné buňky. Je ale zapotřebí mnohem více studií, aby se toho dalo využít při skutečné léčbě rakoviny. Účinné by mohlo být na rakovinu prsu, žaludku, jater, plic, vaječníků, dělohy, tlustého střeva, močového měchýře aj.
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví – jmelí může pomoci zvládat hypertenzi a gastrointestinální potíže.
  • Léčba kožních onemocnění – při zevním použití může jmelí pomoci léčit křečové žíly, vředy (i bércové) a ekzémy, bolesti kloubů.
  • Léčba deprese a úzkosti – zlepšuje náladu, léčí poruchy spánku a snižuje únavu.
  • Podpora při nachlazení a astmatu – jmelí má podle některých studií antioxidační, analgetické, protizánětlivé a imunostimulační vlastnosti, což může pomoci proti běžnému nachlazení i bolestem v krku a kašli.

Zdroje  info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/je-jmeli-opravdu-magicke-par-zajimavosti-a-lecebnych-ucinku/

https://www.wildlifetrusts.org/blog/guest/magic-mistletoe-myths-and-benefits-wildlife

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK69731/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!