Hnojení pokojových květin: nejčastější otázky nových pěstitelů

Pokojové rostliny

Pokojové květiny rostou stále ve stejném substrátu, který časem vyčerpají. Proto je tak důležité jejich pravidelné hnojení a přesazování. Díky tomu se mohou rostliny plně vyvíjet a vypadají krásně. Avšak i když se to zdá jako jednoduchý úkol, tak hnojení pokojových rostlin není vůbec jednoduché. Každá rostlina má trochu jiné požadavky a navíc existuje několik hlavních pravidel, kterých bychom se při hnojení měli držet.

Proč je hnojení tak důležité?

Substráty obvykle obsahují jen nízký obsah živin, které tímto musíte dodávat sami. Půda pro pěstování rostlin nabízí skvělou strukturu, která dobře propouští vodu. Avšak intenzívní zálivka může způsobit také propouštění živin, které odtečou spolu s vodou. Vyšší teplota v květináčích způsobuje rychlejší růst květin a tím i jejich vyšší nároky na živiny.

Zálivka
Foto: Pixabay

Jak poznat dobré hnojivo?

Je dobré zkontrolovat si, nakolik je hnojivo rozpustné. Čím blíže budete 100 %, tím kvalitnější hnojivo máte. Kromě toho existují také parametry, které stojí za pozornost, například jaká je koncentrace produktu, jeho složení a další. Poznat dobré hnojivo proto nemusí být jednoduché, protože preference jednotlivých rostlin na živiny se mohou lišit.

Je horší nedostatek hnojení nebo jeho nadbytek?

U hnojení neplatí, že méně je více. To je důvod, proč bychom měli přesně dodržovat pravidla týkající se hnojení – a to nejenom jeho správné množství, ale také četnost použití. Malá kapacita květináčů zvyšuje riziko přehnojení. Následky jsou například takové, že rostlina má spálené okraje listů, zastaví se v růstu a/nebo slabě květe. Nedostatek hnojiva se může také projevit neprospíváním rostliny, ale ohrožuje ji to méně (máte dostatek času všimnout si varovných znamení, které vám rostlina dává, a zareagovat hnojením, což problém časem vyřeší).

Jak často hnojit?

Pěstujeme rozmanité rostliny, některé dokonce z jiných podnebných pásem, než v kterých žijeme. A stejně tak rozmanité může být i hnojení rostliny. Zatímco některé rostliny vyžadují hnojení na týdenní bázi, jiné rostliny postačí hnojit jednou za 14 dní. Pokud používáte komerční hnojivo, vždy se držte návodu na obalu. Máte-li domácí hnojiva, respektujte požadavky každého rostlinného druhu. Hnojení se provádí zejména v období růstu rostlin, tedy na jaře a v létě.

Je možné snížit frekvenci hnojení?

Pravidelné hnojení je důležité pro zdraví vašich rostlin. Pokud ale máte spoustu rostlin nebo jste často na cestách a nemáte čas je pravidelně hnojit, můžete použít dlouhodobě působící hnojivo. To sníží frekvenci hnojení. Hnojiva obvykle poskytujeme rostlinách formou zálivky, někdy ale můžete sáhnout i po hnojivech na list.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/nawozenie-kwiatow-domowych-qa?_gl=1*1qdddwx*_up*MQ..*_ga*MTc4OTMyMDcxMi4xNzMwMjI0OTgy*_ga_N4QWP7WZGW*MTczMDIyNDk4Mi4xLjEuMTczMDIyNTMyMy4wLjAuMA..

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/3847-czy-zima-trzeba-nawozic-rosliny-doniczkowe-ta-odpowiedz-zaskoczy-kazdego-ogrodnika

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!