Rezaví vám túje? Co bývá nejčastější příčinou a jak problému předcházet
Rezaví vám túje a nevíte si s tím rady? Co udělat, abyste o své soukromí, které vám živý plot poskytuje, nepřišli? Co může být příčinou, jak to zjistit a jak problému předcházet?
Túje zkrášlí zahradu, a hlavně jsou skvělou volbou v rámci živého plotu. Zajistí tak soukromí. Jenže co dělat, když vám začnou hnědnout? Jak zjistit příčinu? Každopádně však s nápravou neotálejte a zasáhněte co nejdříve.
Vše začíná výsadbou
Túje se sází během celé sezóny. Snad každý ví, že po výsadbě je třeba sazenice pořádně zalít. Jenže někdo to zkrátka přežene, čímž stromečky v podstatě utopí. Není možné jednoznačně říct, kolik litrů vody nalít ke každému stromku. Dle odborníků záleží na půdě, do které se sází, neboť z písčité půdy se voda dříve ztratí, je tak třeba zalévat častěji. U těžší půdy není potřeba velké zálivky. Nutné je neustále kontrolovat vlhkost půdy, aby nebyla příliš mokrá, ale také nesmí být vyschlá.
Čerstvě zasazené túje jsou citlivé až do doby, kdy pořádně zakoření. Pokud se to zanedbá, stane se, že část sazenic nevzejde a uschne. Nedostatek vláhy je i v zimě. Řada lidí se domnívá, že zkrátka podzimní plískanice poskytnou stromům vody dost. To však nemusí být pravda. Obecně platí, že zejména před prvními mrazíky je třeba túje prolít více a vlhkost půdy hlídat i v průběhu zimy.
Nedostatek živin a zejména hořčíku
Příčinou nechtěného hnědnutí tújí může být nedostatek živin, které pro svůj rychlý růst se relativně snadno vyčerpají. Je třeba pravidelně přihnojovat hnojivy bohatými na dusík, draslík, fosfor a hořčík. Častou příčinou bývá zejména nedostatek hořčíku. Ten můžete dodat do půdy snadno, a to použitím hořké soli, která obsahuje hořčík. Stačí ji rozpustit ve vodě a roztok přidávat ke kořenům.
Pozor na správné hnojení
I když je třeba dodat živiny, tak právě špatné hnojení může vést k problémům, jako je hnědnutí. Rozhodně túje nehnojte ihned po vysazení. Někteří odborníci radí začít s hnojením po 2 až 3 týdnech po vysazení, jiní zase doporučují první rok nehnojit vůbec, aby stromky neměly tendenci vytáhnout se a sílu spíše soustředily na pořádné zakořenění.
Foto: Pixabay
Hnědnutí mohou způsobit molovky a houby
Pakliže se domníváte, že jste vyčerpali výše uvedené možnosti a příčina je jinde, prohlédněte bedlivě uschlé větvičky. Možná na nich objevíte cizopasníky, kteří způsobují částečné odumírání a hnědnutí. Túje mohou být napadeny houbami. Na odumřelých výhonech jsou patrné drobné černé plodničky nebo naduřelé polštářové plodnice. Zkuste napadené větve opatrně vystříhat a poté použijte vhodný postřik.
Zdroj: nkz.cz, idnes.cz
Náhledové foto: Pixabay