Vyzkoušeli jsme nejjednodušší recept na kysané zelí: Zvládne to každý
Právě nyní je nejvyšší čas pro naložení zelí na zimu. Kysané zelí funguje jako elixír vitamínů a v zimě, kdy jsou často v supermarketech pouze chemicky ošetřené druhy zeleniny nevalné chuti, si pochopitelně můžete mnohé vitamíny doplnit právě ve formě skvělého kysaného zelí. Vyrobit si ho lze velmi jednoduše v domácích podmínkách. My jsme tak učinili, proto vám v následujících řádcích popíšeme, co všechno jsme řešili, a nabídneme velmi jednoduchý recept na kysané zelí. Čas pro jeho realizaci je ideální právě nyní, jelikož zelí vám dozraje v první polovině prosince.
Jak na správný nákup krouhaného zelí
Mnozí z nás zadají do vyhledávače frázi krouhané zelí prodej a pak si vyberou prodejce. Ideální je mít nějakého přímo po ruce v okolí. Měl by to být člověk, jenž si zelí pěstuje na svém poli a na požádání vám nakrouhá množství, jež potřebujete. Samozřejmě si zelí můžete nakrouhat i doma, nicméně prodejci již mají v tomto ohledu praxi a nakrouhají vám ho přesně na takovou tloušťku, na jakou je potřeba. Když navíc tito prodejci mají ve svém sortimentu ještě cibuli z vlastního pole, není co řešit. Problémem často bývá nákup již nakrouhaného zelí, které je třeba starší, případně pochází ze zahraničí a ujelo dlouhou cestu. Takovéto zelí ztrácí na šťavnatosti a kvalitě.
Krouhané zelí v plastovém pytli: Foto Radek Štěpán
Zelí, cibule, kmín a sůl, zkrátka jednoduchý recept na kysané zelí
Jasně, recepty na kysané zelí se různí a najdou se i fajnšmekři, kteří sáhnou po kopru, případně po vinném listu, který urychlí kvašení. Nic z toho ale není třeba. My používáme následující:
- 15 kg nakrouhaného zelí,
- 200 g soli,
- 3 středně velké cibule,
- 2 klasické malé sáčky kmínu.
Trocha soli a kmínu nám většinou zbude, ale nemusí se tak stát.
Pořádné ušlapání zelí jako základ
Šlapání zelí je nepochybně zábava. Někteří lidé se pohoršují nad hygienou. Ti mohou klidně mít na nohou plastové pytlíky. Naši předkové ale zelí šlapali klasicky a žádný plast nepotřebovali. Šlapání zelí funguje velmi jednoduše. Stačí pouze vzít malý lavor a do něj dát pár hrstí zelí. Poté je posypeme solí a kmínem. Následně již šlapeme. Ušlapané zelí poznáme jednoduše. Prostě z něj pořádně teče šťáva. Ta je pak všude mezi prsty spolu s pěnou. Když už takto máme zelí ušlapané, můžeme ho pěchovat do kameninového hrnce.
Šlapání zelí: Foto Radek Štěpán
Jak na pěchování zelí v nádobě
Jednoduše. Ušlapané zelí vezmeme, vykroutíme a poté vložíme do kameninové nádoby. Tady ho pořádně udusáme, ještě trochu pustí šťávy. Jak budeme mít až skoro po povrch nádoby, zalejeme trochou šťávy, která nám zbyla po šlapání. Zbytek šťávy nalijeme do uzavíratelné nádoby a necháme ji v lednici. Bude se později hodit, a to náramně.
Vymačkání kysaného zelí: Foto Radek Štěpán
Vymačkaná šťáva ze zelí: Foto Radek Štěpán
Zatížení ušlapaného zelí
Ušlapané a připravené zelí v nádobě dokonale zatížíme. Existují přímo těžítka, nicméně stačí i dokonale omytý kámen a kousky vysoustruženého dřeva. Na zelí musí být zkrátka neustále šťáva. Právě ona ho konzervuje a bez ní by došlo k jeho plesnivění.
Zatížení ušlapaného zelí: Foto Radek Štěpán
Kvašení zelí
První dva až tři dny bude opravdu bujné. Počítejte s tím, že se vám nejspíše z nádoby vyleje i šťáva. My pod ni vždy dáváme plech, takže nevznikne žádná škoda. Po několika dnech se kvašení zmírní a my si budeme pouze hlídat, aby se postupně voda nevypařila a zelí nebylo bez ní. V případě potřeby ji jednoduše dolijeme, vždyť ji máme uschovanou v lednici. V prosinci se můžeme těšit na skvělé nakládané zelí plné vitamínů.
Připravené zelí v kameninovém hrnci: Foto Radek Štěpán
Zdroje info: Autor
Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.