Ideální podzimní brigáda? Sběr bukvic – ceny stále rostou a co nezpeněžíte, můžete zpracovat doma a ušetřit tak

Bukvice, buk, sběr, brigády, podzim

Ideální podzimní brigáda? Sběr bukvic – ceny stále rostou a co nezpeněžíte, můžete zpracovat doma a ušetřit tak. Podzimní období, kdy listí zlátne a vzduch chladne, přináší jedinečnou příležitost pro milovníky přírody i zdatné sběrače: sklizeň plodů buku (známých také jako bukvice).

Tyto malé lesní poklady jsou nejen ceněné pro svou všestrannost, ale s rostoucími cenami jsou také stále lukrativnější pro všechny, kdo si chtějí trochu přivydělat.

Vyrazit na bukvice se vyplatí právě teď

V říjnu začíná hlavní sezóna sběru těchto plodů a při dobře zorganizované brigádě jich můžete nasbírat dost na to, abyste na tom slušně vydělali. Dnes jsou totiž tyto poklady lesa velmi žádané hned ze dvou důvodů: jako krmivo pro zvěř a pro obnovu lesa.

Tržní cena bukvic navíc neustále stoupá a v letošním roce se pohybuje v průměru kolem 250 Kč za kilogram. Možná to nezní jako mnoho, ale když se do toho v lese pořádně opřete, může vám v peněžence přistát opravdu slušná sumička.

Kdy sklízet: Načasování je důležité

Pro maximalizaci výnosu je rozhodující načasování. Na začátku sezóny bývají totiž spadané bukvice menší, suché nebo poškozené škůdci. Ty jsou obvykle pro prodej nepoužitelné. S postupující sezónou však na zem padají ty zdravější a plnější – a právě tehdy se výprava do lesa opravdu vyplatí.

Ideální podzimní brigáda? Sběr bukvic

Foto: Pixabay

V dobrém roce může i jeden jediný buk vyprodukovat 30-50 kg plodů, což už rozhodně stojí za námahu. Produkce je však velmi nestálá – mohou ji totiž velmi nepříjemně postihnout mrazy. Všeobecně platí, že buky obvykle dávají velkou úrodu jen jednou za čtyři až pět let, takže pokud zaznamenáte právě u vás dobrou sezónu, tak rozhodně využijte příležitosti. Na některých místech lze za kilogram vydělat až 250 Kč, běžně se ceny pohybují okolo 200 Kč/kg (pro srovnání – kaštany nebo žaludy dostanete cca 20 Kč).

Bukvice: zapomenutý kulinářský klenot

Kromě zdroje příjmů mají bukvice i kulinářskou historii, která je dnes již z velké části zapomenuta, ale rozhodně stojí za to ji znovu objevit. Ačkoli se dnes běžně nekonzumují, kdysi byly v mnoha částech Evropy základní potravinou. Po pražení získávají bukvice bohatou oříškovou chuť, srovnatelnou s mandlemi nebo lískovými oříšky, a často se používaly jako svačina nebo přísada do tradičních receptů.

Je však důležité si uvědomit, že zasyrova v sobě obsahují mírný toxin zvaný fagin, který může v případě konzumace většího množství způsobit nepříjemné žaludeční potíže. Aby byla jejich konzumace bezpečná a příjemná, musí bukvice opražit – čímž navíc zvýrazníte jejich chuť. Za tu trochu práce to tak rozhodně stojí.

 

Zdroj: https://living.iprima.cz/bukvice-daji-se-dobre-zpenezit-a-skvele-chutnaji-449314?, https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/2373-buk-lesni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)