Orchidej vyžaduje prořezávání: podpoří to opětovné kvetení rostliny

Orchidej

Být krásná – to je hlavním úkolem orchideje. Ale krásná orchidej znamená zdravá orchidej, a proto o ni musíme správně pečovat. Prořezávání je jednou z nejzákladnějších druhů péče, které můžete své orchideji poskytnout. Pokud odstraníte uschlé nebo nemocné části, může si orchideje ušetřit energii, kterou by vydala na jejich posilování. A tuto energii může využít prospěšnějším způsobem.

Prořezávání orchideje

Vhodný čas k prořezávání orchideje nastává po jejím odkvětu. Jakmile odpadne poslední suchý květ, vstupuje orchidej do vegetativní fáze. To znamená, že orchidej bude odpočívat, aby načerpala síly k dalšímu kvetení. Vzhledem k tomu, že tato rostlina produkuje obrovské množství květů, které si může udržet až čtyři měsíce, vyžaduje to hodně jejích sil. Své orchideji v tom můžete pomoci právě správnou péčí, která zahrnuje i prořezávání.

Orchidej
Foto: Unsplash

Orchidej může kvést víckrát

To, že odkvétá poslední kvítek, nemusí nutně znamenat, že rostlina přechází do klidového období. Pokud se o ni dobře staráte – udržujete ji vlhkou a na stanovišti s rozptýleným světlem – může mít ještě dost energie na další kvetení! I v tomto může pomoci prořezávání, které umožňuje šetřit energii. Kromě toho můžeme prořezáváním dosáhnout estetičtějšího tvaru rostliny a posunout ji z jedné fáze růstu do druhé, zabránit bakteriálním nebo plísňovým infekcím a další.

Místo a čas prořezání

Je důležité vědět, kdy je vhodné pustit se do prořezávání. Neméně důležité je místo, kde řez povedete. To najdete snadno. Když se podíváte na stonek orchideje, vidíte, že každých pár centimetrů se nachází jakýsi hrbolek – uzel. Z těchto uzlů se mohou vytvořit nové stonky, Keiki nebo větve. Spočítejte druhý uzel od základny a pak už si můžete připravit sterilní nůžky. Jakmile odpadne poslední z květů a stonek začne měnit svou barvu, je čas ho odříznout. Zde je postup krok za krokem:

  1. Asi 1 cm nad druhým uzlem odstřihněte stonek orchideje. Pokud má orchidej ještě dostatek sil, můžete asi za šest týdnů pozorovat nový růst z uzlu.
  2. Rostlinu postavte na parapet, kde není přímé sluneční záření. Důležitý je dostatek světla, ale rozptýleného (orchideje v přirozeném prostředí rostou na stromech, kde jsou zastíněné).
  3. Je dobré rostlinu v noci vystavit chladnějším teplotám. Můžete ji klidně přenášet na noc do jiné místnosti, kde bude o zhruba 6 °C nižší teplota než přes den. Díky tomu můžete vyvolat nový růst.
  4. Pravidelně svou rostlinu zalévejte jednou týdně.
  5. Jednou nebo dvakrát týdně přidejte rostlině hnojivo (nebo dle doporučení výrobce hnojiva).

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/how-to-prune-an-orchid

https://floristikaweb.cz/pece-o-orchideje/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!