Jako pes a kočka – návod, jak představit nového psa vaší kočce

Pes a kočka

Pes a kočka – tyto dva vnímáme jako vzájemné nepřátele. Nemusí ale tomu tak být a existuje spousta případů, kdy oba mazlíčci spí spolu v pelíšku. Aby tomu tak bylo i u vás doma, je třeba vědět, jak je představit. Incidenty mezi těmito zvířaty mohou být nebezpečné. Obzvláště velcí psi mohou kočkám ublížit. Kočky zase mohou psa nepříjemně poškrábat, například na čumáku nebo v oblasti očí. A to je nebezpečné.

Představení v mládí

Nejlepší je, když jsou pes i kočka pořízeny téměř současně a seznamujeme je mladé. Tedy v okamžiku, kdy je pes ještě štěně, a kočka je ještě kotětem. Když spolu vyrůstají, nejenom, že se nemusíte obávat nebezpečných incidentů, ale můžete získat dva přátele. Bohužel ale obvykle pořizujeme jednoho mazlíčka a poté druhého. A v takovém případě už může nastat boj o moc.

Foto: Pixabay

Pes musí mít dobrou povahu

Obecně se doporučuje, že když máte doma již dospělou kočku, měli byste si pořídit dospělého psa. Ten totiž nebude kočku zbytečně provokovat tím, že si s ní bude chtít hrát proti její vůli. Štěně může kočku velmi otravovat. Navíc, pokud je pes již dospělý, můžete znát jeho povahu lépe, než když je štěně. A pořídit si tak můžete tolerantního mazlíčka, který z vašeho domova neudělá bojovou zónu. Dokonce můžete vybírat i z těch, kteří v minulosti s kočkou již žili.

Ne každý pes je vhodný do domácnosti s kočkou

Pokud má pes tendence „lovit“ – pronásleduje veverky, zajíce či kočky a menší psy, nebude vhodným společníkem vaší kočky. Je těžké, ne-li dokonce nemožné, tento instinkt psa odnaučit. Někteří psi nemusí kočky honit za účelem, aby jim ublížili. Avšak i takové honičky jsou pro kočku stresující a nevhodné.

Než přivezete psa domů

Je dobré uvolnit kočce určitá místa, kam může vyskočit v případě ohrožení psem. Tato místa budou bezpečná a jsou útočištěm a oblastí klidu. Různé překážky, které zdolá kočka, mohou být pro psa nepřekonatelné. I tímto způsobem, můžete bránit honičkám (například kočičí dvířka, dětské branky apod.). S únikovými místy seznamte kočku před příchodem psa. Mističku se žrádlem a pití dejte kočce na místo, kam nemůže pes.

Seznámení krok za krokem

  1. Zvykejte je na vzájemnou vůni – každého mazlíčka otřete hadříkem a tento dejte tomu druhému na místě, kde odpočívá (pelíšek, pod misku na jídlo atd.). Po čase je třeba obnovit vůni zvířete na hadříku.
  2. Nechte je prozkoumat místa toho druhého – pes si může očichat kočičí pelíšek, když tam kočka není.
  3. Nechte je očichat se přes dveře – kočka a pes cítí svůj pach, který může pronikat například škvírou pode dveřmi.
  4. Nenuťte je k sobě se vzájemně přiblížit. Zejména kočka může mít pocit, že je omezena v pohybu, a to v ní vyvolá instinkt útěku.
  5. Při vzájemném poznávání je chvalte a můžete je odměnit i pamlsky. Chvalte psa, kdykoli se zaměří na vás a ne na kočku.
  6. Při představování nechte kočku na volno, psa ale mějte na vodítku. Je dobré, chtít po psovi, aby reagoval na vaše příkazy a nefixoval se na kočku. Když vás poslechne, odměňte jej pamlskem.
  7. Pokud kočka uteče a pes ji chce pronásledovat, pevně držte vodítko a psovi řekněte: „Ne“.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/95-introducing-dog-and-cat

https://www.animalhumanesociety.org/resource/how-introduce-dog-and-cat

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!