Rebarbora má více tváří: Je prospěšná, ale může uškodit

rebarbora

Rebarbora má téměř univerzální použití v kuchyni. Můžete z ní připravit nejenom sladké, ale také slané pokrmy. Obsahuje spoustu vitamínů a prospěšných látek, díky kterým se vyplatí ji znát. Jedná se tak trochu o zapomenutou surovinu. Zatímco dříve rostla jako plevel, dnes už ji tak často nevídáme. Někteří lidé se jí bojí, protože může způsobit také zažívací obtíže a nevolnosti. Právě kyselina šťavelová je důvodem, proč nám někdy rebarbora může uškodit.

Ovoce, nebo zelenina?

Pokud se rozhodnete vyhledat si o této rostlině něco navíc, můžete se setkat s tím, že někde je označována jako ovoce, jinde jako zelenina. Kde je tedy pravda? I když rebarboru mnohem častěji používáme jako ovoce, ve skutečnosti se jedná o zeleninu. Botanicky je to zcela jednoznačné.

reveň

Foto: Pixabay

Nebezpečná rebarbora

Kromě celé spousty vitamínů, které mohou být velmi příznivé pro lidský organismus je v rebarboře obsažena také kyselina šťavelová. Ta může způsobit vylučování vápníku z organismu. Není tedy vhodná pro osoby, které mají dnu, revmatismus, ledvinové kameny či potíže s ledvinami a močovým měchýřem. S opatrností by ji měly užívat též těhotné a kojící ženy a děti. U nich může kyselina šťavelová způsobit nevolnosti. Konzumovat bychom ji tedy měli s mírou.

Obsah kyseliny šťavelové

Mladé rostliny mají množství kyseliny šťavelové mnohem menší, než rostliny starší. I když je tedy možné rebarboru sklízet i v září, neměli bychom ji používat, pokud trpíme některými z nemocí výše uvedenými. Obecné doporučení zní: sklízet jen do poloviny června. Po tomto termínu se obsah kyseliny šťavelové prudce zvyšuje a může vyvolat zdravotní potíže. Navíc získává kyselejší chuť, což hospodyňky vyvažují větším množstvím cukru v pokrmech.

Rebarbora a zdravotní účinky

Abychom rebarboru ale jenom nehanili, tak si pojďme říci, co je na ní prospěšné. Obsahuje spoustu vitamínu B, vhodného pro krevní oběh a energii. Obsahuje také látky, které přispívají ke krásným vlasům a správné krvetvorbě. Součástí je i vápník, draslík, mangan, železo, hořčík, fosfor a jód. Rebarbora je močopudná a je schopná na sebe vázat tuk. Díky obsahu vlákniny napomáhá zdravému trávení a zbavuje tělo toxinů.

Zdroje info:

https://www.jimejinak.cz/9-zajimavosti-o-rebarbore-je-zdrava-ale-zaroven-i-nebezpecna/

https://extension.oregonstate.edu/ask-extension/featured/are-rhubarb-leaves-toxic

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/rhubarb

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!