Pravidla pro pěstování růžičkové kapusty, aby nezískala hořkou pachuť

růžičková kapusta

Zelenina, která se vyznačuje typickou chutí a nezaměnitelnou vůní. Jedná se o zdravou a chutnou zeleninu nabízející pestré využití v kuchyni. Jak na správné pěstování, abyste sklízeli křupavé plody, které nebudou nahořklé?

Zdroj vitamínů a prospěšných látek

Růžičková kapusta je velmi zdravá, neboť obsahuje vysoké množství vitamínů B, C, E a dále draslík, hořčík, mangan, vápník, jakožto glycidy, bílkoviny a vlákninu. Dříve byla ceněnou zeleninou, neboť během zimy byla jednou z mála čerstvých zdrojů vitamínu C. Růžičková kapusta působí i jako mírné diuretikum, neboť podporuje vylučování nadměrného množství vody z těla, čímž pomáhá i detoxikaci, stejně tak přispívá k zesílení produkce inzulínu. Je tak velmi vhodná pro diabetiky. Výhodou je její nízká kalorická hodnota, tudíž by rozhodně neměla chybět v jídelníčku těch, kteří preferují zdravý styl či chtějí zhubnout.

Pravidla pro zdárné pěstování

Růžičková kapusta se od ostatních druhů kapusty liší tím, že malé kapustičky, tj. růžičky vyrůstají na 30 až 100 cm dlouhém stonku. Jde o zeleninu, která vydrží na záhonu i přes zimu. Je totiž odolná až do zhruba -15 °C. Má poměrně dlouhou vegetační dobu, a to v rozmezí 170 až 240 dní, záleží na odrůdě. Pro zdárné pěstování je nejlepší úrodná, středně těžká hlinitá, mírně zásaditá půda dobře zásobená živinami. Záhon po dobu vegetace udržujte bez plevele. Za suchého počasí, a zejména koncem léta je třeba zajistit vydatnou zálivku.

Pokud se vzrostlé rostliny kymácí a jsou nestabilní, dejte k nim oporu, stejně tak pravidelně přihrnujte ke stonkům zeminu, díky tomu rostliny pustí do hloubky další kořeny a už se nevyvrátí. Na konci srpna či začátkem září je třeba zaštípnout růstový vrchol. Tím podpoříte tvorbu a stejnoměrný vývoj, jakožto množství kapustiček. Velké boční listy otrhávejte podle potřeby, aby se k růžičkám dostalo více slunce.

kapusta

Foto: Pixabay

Jak a kdy sklízet

První úrodu lze očekávat obvykle v září až říjnu, záleží na konkrétní odrůdě. Sklízet je možné po celou zimu až do dubna následujícího roku. Nemusíte se obávat přízemních mrazíků, neboť kapustě neublíží, a dokonce přidají na svěžejší chuti. Hořkost růžičkové kapusty zmírníte důslednou péčí během růstu. Pravidelné vydatné zalévání je zárukou chutnějších plodů.

Při sklizni myslete na zpracování, neboť se tato zelenina nedá příliš dlouho skladovat, rychle vadne. O trochu déle vydrží, když růžičky uskladníte spolu s košťálem. Růžičkovou kapustu však můžete krátce blanšírovat nebo ji zamrazit.

Zdroj: living.iprima.cz, homebydleni.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4287320/

Náhledové foto: Pixabay