Zelené vršky jahod mohou mít další využití. Nepatří nutně do kompostu
Někteří lidé sní jahody celé, a to i se světlou, nebo dokonce zelenou částí. Nicméně naprostá většina z nás ty zelené vršky jahod obvykle nejí. Zelené části jsou přitom jedlé a jejich konzumace nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Pro některé lidi je ale nemyslitelné žvýkat jahodu celou. A tak „to zelené“ končí buď v koši, nebo v kompostu. To ale rozhodně není jediné použití jahod se zeleným vrškem.
Proč jíst zelené vršky jahod?
Vláknité stonky, které se nachází uvnitř jahod, jsou také ke konzumaci bezpečné. Dokonce obsahují vitamín C, K, železo a vápník. Jejich konzumace může být prospěšná při žaludečních potížích či nevolnosti. Zelené části obsahují antioxidanty a napomáhají imunitnímu systému. Jen je zapotřebí, aby nejevily známky plísně.
Zelený, respektive světlý, vršek jahody: Foto Radek Štěpán
Je dobré se podělit!
Co nejíte vy, na tom si může pochutnat někdo jiný. Spousta domácích mazlíčků zelené rostliny miluje, a to včetně jahod. Můžete je dát morčatům, králíkům, želvám, prasatům, kozám, kuřatům nebo slepicím. I toto je skvělý způsob, jak zbytky jahod využít.
Jakým způsobem sníst zelené části?
Asi je vám nepříjemná představa, že byste měli žvýkat zelené části jahod. Můžete je ale přidat někam, kde vám vadit nebudou. Ideálně do smoothie nebo také salátových zálivek, kde je jednoduše rozmixujete dohladka. Budou tedy poživatelnější a vy z nich můžete získat další živiny. Navíc ušetříte peníze za „něco zeleného“ do smoothie.
Je libo čaj?
Není třeba utrácet za čajové směsi, když ve své zahradě máte celou spoustu ingrediencí na jejich přípravu! Jahodové zbytky a vnitřní stonky jsou typickým příkladem. Za účelem přípravu chutného čaje s ovocnými tóny můžete na zelených částech zanechat i nějakou tu červenou část. Ty pak nasušte a smíchejte s bylinkami v čajových směsích. Sušit můžete v sušičce, troubě i na vzduchu. Jahodové zbytky můžete smíchat s jiným sušeným ovocem, jedlými květinami a bylinkami, jako je například máta či meduňka.
Jahody: Foto Pixabay
Víte, jak na pitný režim?
Spousta lidí se snaží dodržovat pitný režim, ale neslazená voda jim nechutná. Proto je vhodné vodu ochutit něčím, co nemá téměř žádné kalorie. Mohou to být bylinky, citron, okurka nebo třeba jahodové natě. Je lepší použít je ve spojení s některými jinými ingrediencemi. Jahodové zbytky se skvěle hodí k okurce, pomerančům, mátě, limetce a bazalce. Před vypitím nechte ingredience ve vodě alespoň hodinu.
Hodí se jahodové zbytky i na pečení?
Odpověď zní: Ano! Pokud máte problém jíst je celé, můžete si vyrobit jahodový prášek. Jahodové stonky vysušte a poté je rozemelte (například v mixéru). Jakmile získáte jemný prášek, máte hotovo. Tento prášek pak můžete použít do těsta muffinů, dortů a piškotů. Získáte tím i neobvyklou barvu. Jahodový prášek je možné využít také v domácích kosmetických produktech.
Zdroje info: https://montanahappy.com/strawberry-stems/, https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Jahody—ovoce-s-nejvetsim-antioxidacnim-ucinkem__s10010x10999.html
Zelené, respektive světlé, vršky jahod: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!