5 tipů pro výběr a nákup muškátů, které by měl znát každý milovník letniček
5 tipů pro výběr a nákup muškátů: Muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších letních květin a není divu, protože se snadno pěstují a poskytují nám krásné květy po celé léto. Pokud si plánujete letos koupit muškáty, měli byste se zaměřit na několik klíčových faktorů, abyste získali zdravé a krásné rostliny, které budou kvést celou sezónu.
Barva totiž rozhodně není tím hlavním, čeho byste se měli při výběru těchto rostlin držet. Důležitý je totiž i květináč, substrát či vzhled samotných rostlin.
Hustota rostlin
Při výběru muškátů si všímejte, zda jsou krásně hustě narostlé a zda mají silné výhony. Husté a keřovité muškáty jsou znamením zdravých a dobře vyvinutých rostlin, které mají dostatek listů a prorostlý kořenový bal. To je velmi důležité pro rychlý růst a plné kvetení. Pokud si vyberete řídkou rostlinu s málo výhonky, může to být známkou toho, že byla pěstována ve špatných podmínkách a mohla by mít problémy s růstem a kvetením. Tímto nešvarem trpí hlavně různé sazenice ze supermarketů.
Množství poupat
Dalším důležitým faktorem při výběru muškátů je množství poupat. Muškáty jsou rostliny milující slunce a potřebují ho k tomu, aby hojně a bohatě kvetly. Pokud si vyberete rostlinu s mnoha poupaty, získáte tím zároveň i jistotu, že brzy začne kvést, protože už stihla načerpat dostatek slunečního svitu. V opačném případě se budete muset spolehnout na to, že jí dokážete na svém balkoně či terase poskytnout vhodné podmínky už od samého začátku.
Foto: Pixabay
Čím se řídit při volbě množství
Před nákupem muškátů byste měli zvážit, kolik rostlin jste schopni v truhlíku nebo jiné nádobě vypěstovat. Velikost nádoby a množství rostlin jsou totiž velmi důležitými faktory pro zdravý růst a kvetení těchto oblíbených letniček. A podle jakého vzorce se řídit? Pokud máte truhlík o průměru 40 cm, vystačí vám na dva muškáty. 60 cm poskytne prostor pro tři a metrový truhlík zvládne klidně i pět rostlin. A pokud pěstujete muškáty v květináči, pamatujte, si, že průměr nádoby 20 až 25 centimetrů je dostačující nanejvýš pro jednu rostlinu. Nikdy tam proto muškátů nesázejte více.
Kdy začít s nákupem muškátů
Pokud plánujete koupit muškáty, mějte na paměti, že ideální čas na nákup je na začátku května. Skleníky bývají sice muškátů plné již v první polovině dubna, ale pokud nemůžete rostliny chránit před chladem, pak se takto brzkému nákupu raději vyhněte. Muškáty by se měly trvale umísťovat ven až tehdy, když v noci nehrozí mráz a teploty přes den dosahují dvouciferných hodnot. V severních zeměpisných šířkách je to obvykle v polovině května.
Foto: Pixabay
Nezapomeňte na správné živiny
Aby vaše muškáty měly co nejlepší podmínky pro růst a kvetení, měli byste pro ně také zvolit správný substrát a hnojivo. Když už tedy budete v zahradnictví kupovat muškáty, pořiďte si zároveň s nimi i opravdu kvalitní zahradní substrát. A kolik pytlů si vzít? Opět vám pomůže jednoduchý výpočet. Pro balkonový truhlík o průměru 80 cm budete potřebovat asi 30 litrů substrátu, zatímco pro květináč o průměru 20 cm stačí asi čtyři litry.
Většina substrátů v sobě už obsahuje nějaké základní hnojivo – to však neznamená, že vystačí na celou sezónu. Výjimku mají hnojiva s tzv. pomalým nebo také postupným uvolňováním, která rostlinám dodávají živiny postupně během delší doby. Většinu hnojiv s pomalým uvolňováním se doporučuje aplikovat pouze jednou za sezónu. Pokud ale máte pochybnosti o tom, že vaše rostliny dostávají dostatek živin (například proto, že málo kvetou), můžete je přihnojovat častěji. Vždy je ale lepší používat menší množství hnojiva a hnojit tedy muškáty častěji, než naopak.
Zdroj: www.pelargoniumforeurope.com, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-muskaty-23866.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)