5 nejčastějších škůdců pokojových rostlin a návod, jak se s nimi vypořádat
Škůdci jsou nepříjemnou záležitostí u každé rostliny. Pokud se vám zdá, že některá z rostlin neprospívá tak, jak by měla, je dobré ji pro jistotu izolovat od ostatních. Možná, že důvodem není vaše špatná péče, ale škůdci, kteří zatím mohou být velice nenápadní. Než se rozšíří na ostatní květiny, je lepší rostlinu přesunout jinam. Udržovat si pokojové rostliny může přinášet radost, zároveň ale mohou některé rostliny také čistit vzduch. Proto se vyplatí je chránit.
Mšice
Jedním z nejčastějších škůdců jsou mšice. Problémem jsou zejména na zahradních rostlinách, vyskytnout se mohou ale i na těch v interiéru. Zde nemají přirozené nepřátele a mohou se volně šířit. Vyskytují se obvykle ve skupinách na listech, výhoncích i poupatech. Z tohoto důvodu si jich všimnete poměrně rychle. Mšice škodí rostlinám tak, že z nich vysávají šťávu, což je oslabuje. Navíc mohou být přenašečem virových onemocnění rostlin. Zbavíte se jich tak, že rostlinu omyjete proudem vody. Ručně se snažte odstranit co nejvíce těchto škůdců. Poté na rostlinu pravidelně používejte česnekový odvar, nálev z cibulových skořápek nebo roztok vody s octem (v láhvi s rozprašovačem).
Svilušky
Jedním z nejnebezpečnějších škůdců je drobná sviluška. Přežívá na spodní straně listů rostlin a neměří více než 0,5 mm. Má průhledné tělo, které je zbarvené do červené, hnědé, žluté nebo zelené (v závislosti na druhu). Nejprve si všimnete drobných a světlých skvrn na listech. Postupně listy žloutnou. V této fázi už jsou pozorovatelné také husté pavučiny na spodní straně listů. Svilušky milují teplo a sucho. Jako domácí léčba se provádí mazání listů rostlinným olejem.
Třásnokřídlí
Stříbřité lesklé skvrny na spodní části listů jsou poznávacím znamením tohoto škůdce. Listy jsou drsnější, mohou se na nich objevovat také drobné černé nečistoty (což jsou výkaly škůdce). Zasáhnout bychom měli co nejdříve. Třásněnky mají rády sucho, proto je ničíme a předcházíme jim dostatečnou vlhkostí. Rostlinu můžeme opláchnout ve sprše nebo její listy omývat vlhčeným hadříkem (pro lepší účinnost můžete přidat mýdlo).
Vlnatky
Jedná se o bílé broučky, kteří jsou jakoby pokryti bělavou vlnou. Nebezpečné jsou v tom, že se příliš rychle množí a snadno se šíří na okolní rostliny. Živí se rostlinnou šťávou a způsobují opad listů. Jednat musíme co nejrychleji. Domácí metodou je omytí vodou s mýdlem (nebo prostředkem na mytí nádobí). Použít lze také tampon namočený v silném alkoholu.
Foto: Pixabay
Molice
Tento létající škůdce vysává mízu ze spodní části listů. Listy proto žloutnou, vadnou a opadávají. Zbavit se jich můžeme tak, že rostlinu nasprejujeme česnekovým odvarem nebo extraktem. Napadené výhonky je dobré odstranit, pokud to nebude příliš velký zásah do rostliny.
Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-piec-najwiekszych-szkodnikow-roslin-doniczkowych-jak-je-zwal,nId,5561136
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!