5 důvodů, proč topit dřevem

Nejste si jistí, jakým palivem vytápět dům? Poradíme vám, proč se vyplatí topit poleny, na co si dát pozor a jak ušetřit na pořízení nového kotle na dřevo.

1.   Topení dřevem vás vyjde levně

Topit dřevem se vyplatí. A zvlášť, pokud máte vlastní zásoby. Dřevo vás ale vyjde levně i tehdy, pokud nařezaná polena objednáte. S přípravou dřeva tak nebudete mít mnoho práce. Polena totiž bývají přichystaná pro topení v krbu, kamnech i kotli na dřevo. Při výběru se ovšem zaměřte na dřevo s vlhkostí přibližně 20 %. Pokud takovou možnost nemáte, měli byste dřevo nechat vysychat přibližně dva roky.

„Kotle na dřevo se liší svými výkony, rozměry i velikostmi násypných šachet. Kotel H4EKO-D MAX  má velkou násypnou šachtu od 137 do 201 litrů – dle výkonu. Můžete do něj tak vkládat i polena s délkou i 53 centimetrů. Nejen, že větší kusy vydrží déle hořet, ale také ušetříte čas při přípravě dřeva,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z české firmy OPOP, která vyrábí tyto kotle.

Pozor dejte také na tvrdost dřeva. Při zatápění sáhněte po tom měkčím – smrku nebo třeba borovici. Chcete, aby dřevo déle a stabilněji hořelo? Přihoďte do kotle například buková, dubová, jasanová nebo habrová polena.

2.   Budete ohleduplní k životnímu prostředí

Dřevo patří mezi obnovitelné zdroje. Pokud se rozhodnete topit dřevem v kotli 4. nebo 5. emisní třídy, podpoříte udržitelnost a životní prostředí.

V porovnání s uhlím nebo zemním plynem má navíc dřevo menší uhlíkovou stopu a při jeho spalování nevznikají zbytečné zplodiny.

Foto: OPOP

3.   Kotel na dřevo můžete snadno ovládat

Kotel se vám bude jednoduše obsluhovat. Řídící jednotka vám navíc spoustu práce ulehčí. Ovládá nejen proces spalování, ale také všechny elektrické komponenty topného systému.

Díky řídící jednotce také zjistíte, kdy byste měli přiložit. Na displeji se totiž objeví signalizace dohoření paliva. Kromě toho uvidíte také stav kotle, aktuální teplotu ústředního topení a rychlost otáček ventilátoru, chod čerpadla ústředního topení nebo teplé užitkové vody.

Kotel na dřevo můžete mít pod dohledem i vzdáleně, a to prostřednictvím internetového modulu. Díky jeho pořízení můžete sledovat provoz a historii kotle, ale také měnit jeho nastavení. Pak už vám stačí jen chytrý telefon nebo počítač.

4.   Přikládat nemusíte jen ručně

Odrazuje vás představa, že byste museli myslet na pravidelné přikládání? To ale není tak úplně pravda.

V nabídce OPOP najdete kombinované kotle na dřevo a pelety, do kterých stačí přiložit jednou za několik dnů. Obě varianty pak můžete střídat podle toho, která vám bude v dané chvíli nejvíce vyhovovat. Automatické kotle na pelety můžete navíc snadno ovládat i přes mobil. U těchto kotlů oceníte také to, že jsou schopné samy zapálit pelety v hořáku a započít tak vlastní provoz.

Vyměňujete starý kotel za nový? „Kotle na dřevo i kombinované kotle spadají do 5. emisní třídy a splňují podmínky ekodesignu. Na nový kotel tak můžete získat i dotaci. Na jeho pořízení proto výrazně ušetříte,“ dodává Ing. Roman Boczek z OPOP.

5.   Popelem ze dřeva pohnojíte i zahradu

Při topení dřevem oceníte minimum popelu. I malé množství, které topením vzniká, můžete skvěle využít například na zahradě.

Dřevo je přírodní zdroj, a díky tomu ho můžete využít ke hnojení rostlin. S výjimkou kyselomilných rostlin, jako jsou například rododendrony nebo hortenzie. Popelem můžete pohnojit ovocné stromy a keře, balkonové květiny a zeleninu – rajčata, papriky, mrkev, pórek nebo třeba salát. Fosfor, draslík nebo hořčík, které v popelu najdete, jim dodá potřebné živiny.

Dřevo, Topení dřevem, Jak topit dřevem, Proč topit dřevem, Dříví

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.