3 rady pro výběr domácí vodárny
Mít doma vlastní vodárnu, která bude domácnost zásobovat vodou, je naprosto skvělé. Máte-li svoji studnu, dokážete prakticky obstarat jak pitnou, tak i užitkovou vodu, a ušetřit nemalé peníze. Jestliže jste studnu realizovali a nyní potřebujete vybrat tu správnou domácí vodárnu, jste na správné adrese. V následujících řádcích se zaměříme na 3 rady týkající se jejího výběru.
1. Celkový průtok
V první řadě byste si měli promyslet, jaké množství vody budete potřebovat a brát v potaz, z jaké hloubky bude voda čerpána. Podle těchto charakteristik také volte celkový průtok. Ten je tradičně udáván v m³ za hodinu, případně v litrech za stejnou časovou jednotku. Budeme-li brát v potaz spotřebu běžné domácnosti od 30 do 70 l za minutu, pak postačí průtok od 2 do 4 m³ za hodinu. Jen pro orientaci, třeba zahradní postřikovače si vystačí s průtokem 1,5 m³ za hodinu. Pouze pro jejich obsluhu stačí obyčejná nejlevnější domácí vodárna.
2. Sací výška
Určitě byste si měli zjistit i sací výšku pro zapojení domácí vodárny. Jestliže máte potrubí vodorovně, pak se počítá 1m sací výšky na 10 standardních. V horizontální poloze je počítání běžné, resp. stejné. Pokud tedy máte 10 m potrubí naležato, pak jde o 1 m sací výšky. Dalších například 6 metrů vedoucích přímo ze studny může být horizontálních. U povrchových vodáren je maximální sací výška 9 m. Volit lze ale i ponorná zařízení.
3. Tlaková nádoba
Velmi důležitým parametrem je také tlaková nádoba. Darling na vodu ji má v ležaté nebo stojaté podobě. Objem nádoby začíná na několika desítkách litrů. Tlakové nádoby jsou fakticky svařené nádrže, které pojímají také membránu z pryže. Ta se v důsledku tlaku plní a rozepíná. I když se čerpadlo vypne, je schopna dále distribuovat vodu. Šetří se tak čerpadlo, které není nezbytné vypínat v extrémně krátkém intervalu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.