3 domácí životabudiče pro orchidej, díky nimž vykvete i ta nejzanedbanější rostlina. Kdy pomůže banán, kdy rýže a kdy kopřiva
3 domácí životabudiče pro orchidej: Orchideje jsou ozdobou každého okenního parapetu. Často se stává, že nám kvete chvíli po zakoupení a znovu ne a ne vyrašit. Vyzkoušejte tato domácí hnojiva a vaše rostlina opět bohatě vykvete.
Každá rostlina potřebuje péči a výživu, pokud chceme, aby se jí dařilo a krásně kvetla. Orchideje jsou nádherné rostliny, ale vyžadují malinko více péče. Především potřebují vhodné umístění v blízkosti okna, ale mimo průvan. Pokud jste vaší orchideji našli místo, kde se jí daří, teď už jen stačí podpořit její růst a kvetení dobrou výživou. Nemusíme hned kupovat speciální hnojivo, představíme si pár domácích receptů, které udělají stejnou službu skoro zadarmo.
Rýžová voda
Propláchneme rýži v sítku a předáme do misky. Přilijeme k ní čerstvou vodu, v poměru asi 1:3, necháme chvíli odstát a pak promícháme, aby se z rýže do vody uvolnilo co nejvíce prospěšných látek. Vodu slijeme bokem do nádoby a rýži použijeme k vaření. Do scezené rýžové vody můžeme přidat ještě lžičku najemno rozdrcených vaječných skořápek, které ji obohatí vápníkem.
Orchideje nikdy nezaléváme svrchu, celý květináč postavíme do misky s vodou a necháme hodinku, aby kořeny nasály kolik potřebují. Pak necháme květináč dobře okapat a máme hotovo. Rýžovou lázeň dopřávejte orchidejím každé dva týdny, podpoříte tím bohaté kvetení.
Foto: Pixabay
Banánový balzám
Dalším skvělým hnojivem pro orchideje je výluh z banánových slupek. Dodá rostlinám fosfor, draslík, dusík, hořčík a vápník. To je kupa minerálů, která podporuje růst a celkové prospívání. Nakrájíme banánovou slupku a zalijeme ji 1l vody. Necháme tři dny louhovat mimo přímé sluneční světlo. Poté vodu scedíme, měla by mít barvu slabého čaje. Pokud je hodně tmavá, ještě naředíme s čistou vodou. Nejlepší je použít bio banány, vyhneme se tak přílišnému množství pesticidů. Banánové hnojivo používáme každé dva týdny.
Kopřiva dodá draslík
Kopřiva je skvělé hnojivo a obsahuje mnoho užitečných látek pro růst, především draslík. Nasbíráme si několik kopřiv, vytáhneme je i s kořeny. Nastříháme na menší kusy a umístíme do nádoby. Zalijeme vodou, tak, aby byly kopřivy zcela ponořené. Promícháme vařečkou a nádobu uzavřeme nebo zakryjeme. Necháme několik dnů, až týdnů louhovat. Nádoba nesmí být na přímém světle. Občas promícháme.
Následně vše scedíme a můžeme uchovávat třeba v kanystru na chladném místě. Při použití opět dbáme na barvu slabého čaje, příliš tmavý výluh ještě rozředíme vodou. Kopřivový výluh není zrovna voňavý, proto jej skladujte v uzavřené nádobě nebo připravujte jen malé množství.
Zdroj: https://www.seznam.cz/komentare/18141872-zivotabudic-umirajicich-orchideji-domaci-hnojivo-zvladne-namichat-i-ten-nejvetsi-amatersky-pestitel, https://www.ireceptar.cz/zahrada/orchideje-hnojivo-drozdi-cukr.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)