11 nejlepších rostlin k pěstování – udělejte ze své zahrady umělecké dílo
Pokud potřebujete stříhat přerůstající a nevzhledné stromy, keře nebo byliny do tvarů tvorů nebo do geometrických tvarů v trojrozměrném prostoru (glóby, 3d tvary atd.), je v tu chvíli zásadní objevit ty nejlepší okrasné rostliny a naučit se s nimi pracovat. Pravidelně budete muset pro práci využívat stálezelené rostliny (počítají se i listnaté druhy), abyste svůj výtvor mohli jednoduše ocenit po celý rok.
Existují však i speciální případy. Ne všechny keře, které se řadí mezi stálezelené, nejsou stálezelené, přesto patří mezi nejznámější keře pro okrasné zahrady. Nejlepší rostliny mezi stromy, keři a bylinami nesou menší lístky, které se velmi dobře stříhají, rychle rostou a mají husté větvení. Stejně jako při určování rostlin však zůstaňte rozumní, avšak otevření. V případě, že se rozhodnete vzdát se některého z těchto prvků, můžete si zvolit rostlinu, která má jinou vlastnost, kterou máte v obdivu, například disponují vůní nebo se snadno vypěstuje.
Tisové keře stále nevyšly z kurzu
Jehličnany, které jsou známé tím, že jsou intenzivními rostlinami vhodnými do různých podmínek (počítáme-li i se stínem). Existují jehličnaté stálezelené keře Taxus se dvěma potenciálními nevýhodami. Jsou bohužel škodlivé. A v případě, že si venku hrají děti nebo že na dvoře necháváte volně pobíhat své psy, vyhněte se jejich pěstování. Rozvíjejí se pomalu. Pokud však nemáte na dvoře děti ani domácí zvířata a máte dostatek trpělivosti, jsou tisy (zóny 4 až 7) vynikajícími rostlinami pro tvorbu krásných okrasných zahrad. T. baccata ‚Repandens‘ může být výjimečnou volbou pro dlouhý a nízký tvar okrasné krajiny. Je zhruba 60 až 120 cm vysoký a 365 až 457 cm široký.
Zerav (Thuja) je keř nebo strom
Thuja occidentalis je navíc jehličnatý stálezelený strom, ale jeho obrostlé větve rostou v rovných, strukturovaných rovinách. Může nabývat různých velikostí a tvarů rostlin. Výběr závisí na tvaru okrasného druhu, který hledáte. North Pole (zóny 3 až 7, plné až částečné slunce) by mohl být skvělým kultivarem v případě, že si přejete okrasný druh, který je vyšší než širší (304 až 458 cm na výšku x 152 cm na šířku), ale nebývá až tak vysoký. Golden Globe (zóny 4 až 8, méně časté až plné slunce, 122 cm na výšku a šířku) se hodí pro zcela odlišný druh okrasných zahrad. Nabízí rozmanitou barvu a zářivé listy.
Zakrslé albertské smrky vás dokáží překvapit
Picea glauca ‚Conica‘ (zóny 3 až 8, plné slunce, výška 300 až 366 cm a šířka 214 až 300 cm) je další středně vzrostlý strom, ale vynahrazuje to hustým a voňavým olistěním. Tento stinný strom je navíc neuvěřitelný, pokud si přejete okrasný prvek pyramidálního nebo nálevkovitého tvaru.
Keře zimostrázu – malé a praktické
Topiarové rostliny je možné využít pro Buxusové postavy. Zimostrázy se již odedávna používají ve formálních scénických plánech, protože je tak snadné vytvářet s těmito stálezelenými keři svěží linie. B. sempervirens ‚Suffruticosa‘ (3 x 3 metry, zóny 6 až 8, plné slunce až polostín), převládající druh, se nejlépe hodí pro malé topiary.
Japonské cesmínové keře
Ilex crenata ‚Hetzii‘ (92 – 183 cm vysoký a široký) má zaoblený tvar, takže se dobře hodí k mnoha živočišným a geometrickým tvarům. Pokud však bude vaše topiary vysoké a štíhlé (jako například u topiary z „trojité koule“), je lepší volbou I. crenata ‚Sky Pencil‘ (183 cm vysoká, 36 cm široká). Podmínky pro pěstování obou druhů jsou zóny 5 až 8, plné slunce až polostín.
Třešňové vavřínové keře
Vavřín třešňový (Prunus laurocerasus) nemá nic společného s kalmií širokolistou (Kalmia latifolia), přestože jsou si hodně podobné. Ve skutečnosti se však jedná o druh třešně, jak prozrazuje její druhový název (Prunus). Pěstujte kultivar ‚Otto Luyken‘ (zóny 6 až 8, plné slunce až polostín) pro malou úroveň okrasné zahrady. Zůstává menší než druhová rostlina. Může se ale zvětšit nad svou zaznamenanou míru (92 až 122 cm na výšku a 183 až 244 cm na šířku), ale to se vám může stát až po mnoha dlouhých letech, kdy se o rostlinu nebudete vůbec starat (v případě, že byste chtěli, zastřihněte ji, aby tyto hranice nepřekročila).
Ptačí keř
Několik nejvýznamnějších toppiarií patří také mezi přední podpůrné rostliny, protože oplývají významnými vlastnosti. Ale lákavé jsou i pro poslední zmíněné. Jedním z takových případů je širokolistý keř, privet (Ligustrum). L. vulgare je vysoký 122 až 458 cm a jeho rozpětí je 122 až 244 cm. Tento evropský klenot je odolný (zóny 5 až 8), ale není stálezelený. L. japonicum je vrozený pro Japonské prostředí. Je stálezelený, ale hodí se spíše do zón 7 až 10. Keř dorůstá výšky 183 až 366 cm a rozpětí 183 až 244 cm. Oba jsou v některých částech planety považovány za invazivní druh.
Levandulové bylinky
Lavandula angustifolia (zóny 5 až 8, plné slunce, výška 61 až 92 cm, šíří se podle druhu kultivaru) lze pěstovat jako malou topiariovou rostlinu. Tuto bylinu si oblíbí zejména ti, kteří hledají příjemnou vůni. Až budete svou topiarii stříhat, použijte řízky do květináčů.
Foto: Pixabay
Bylinky z Německa
Pokud jste ochotni pokročit za základní aranžování, může být Teucrium fruticans (zóny 8 až 10, plné slunce, výška a šířka 122 až 183 cm) zábavnou rostlinou. Nejenže je tato stálezelená rostlina (a je příbuzný T. chamaedrys) jednou z nejlepších rostlin pro topiary, ale navíc je to úžasná rostlina pro lemování. Ti, kteří mají estetické sklony, mohou myšlenku okrajových rostlin povznést a vybudovat tak určitý tvar uzlu, což je nepředstavitelně složitě navržená zahrada s rostlinami uspořádanými tak, aby vytvářely designové provázání, v některých případech s fantasy stylem a pečlivě upravenými cestami.
Rozmarýnové bylinky
Rosmarinus officinalis (zóny 8 až 10) je další bylinou, která je klasickou topiářskou rostlinou. Patří do čeledi Lamiaceae, takže je příbuzná rostlinám jako Lamium maculatum. Druhová rostlina dorůstá výšky až 183 cm a šířky až 122 cm v teplém podnebí, jako je její středomořské pásmo. Dopřejte tomuto kulinářskému favoritovi plné slunce. Pokud jej pěstujete v severních oblastech, nebo tam kde bývá chladněji, přeneste jej na zimu dovnitř.
Spirálovitý vzhled topiary
Osobitý druh topiary využívá rychle rostoucí popínavou rostlinu, jako je břečťan (Hedera helix), a kovový obrys ve tvaru čehokoli, co má váš výtvor připomínat. Připojíte liánu k obrysu a necháte ji růst tak, aby vyplnila tvar, a pak v podstatě odstraníte výhonky. Venku může břečťan anglický (zóny 4 až 9, zlomek až plný stín) vytvořit liány dlouhé 1524 cm. Tam, kde je anglický břečťan brán za invazivní druh rostliny, ho budete pěstovat jako pokojovou rostlinu. Dopřejte mu spíše více nepřímého osvětlení a udržujte teplotu kolem 21oC.
Malá třešnička na konec – Jak vyrobit vlastní líbací míč
Dalším tvarem zeleného řemesla je líbací míč. V tomto případě však svůj výtvor netvoříte z živých rostlin, ale z větví uříznutých z živých rostlin. Líbací koule jsou známé zejména o Vánocích, ale lze je vyrobit i pro jiná roční období.
- Nastříhejte větve dle požadované velikosti
- Odstraňte jehličky ze spodní části větviček
- Vezměte pěnovou kouli a větvičky do ní napíchejte, zakryjte jen jednu část
- Mezi větve umístěte červené bobule
- Vyrobte si šišky na drátě, které do koule také napíchněte
- Přidejte jmelí a závěsové lanko, které zavěsíte, kam budete chtít
- Odteď se můžete pod jmelím líbat, jak se vám zlíbí
Zdroje info: drevostavitel.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.