Známý i neznámý hrachor

Hrachor

Moc hezké květin v letním období patří k jakémukoli domu. Často se volí růže, gerbery a mnohé další. Zapomíná se ovšem na některé méně známé okrasné rostliny, mezi něž patří například hrachor vonný. Právě na něj se soustředíme v následujících řádcích a zaměříme se na jeho pěstování a zásady, jež byste měli v každém případě dodržet. Odměnou vám budou krásné bílé, fialové, či černé květy.

Volba stanoviště

V každém případě je třeba najít půdu, která bude bohatá na živiny, vápenitá a bude se nacházet v poměrně teplém prostředí. Hrachor nemusí větší zimu. Určitě ale nemusí mít sluneční úpal, anebo naopak není třeba jej přelévat a vytvářet přemokřené prostředí. Počítejte určitě s tím, že bude růst velmi rychle a dokáže vytvořit pohledovou clonu. Bude se plazit a zakryje tím místa, jež jsou nevzhledná a nehodí se do zahradního prostoru.

Základy péče o hrachor

Jestliže budete chtít urychlit růst hrachoru, klidně jej můžete předpěstovat. Dosáhnete tak mnohem rychlejšího vzrůstu. K vysévání do půdy je vhodné se rozhodnout již v březnu. Semena mají poměrně velký tvar, a tak je třeba je vysévat do hloubky cca 3 cm. Poté, co se rostlina doroste výšky zhruba 10 cm, nezapomeňte na její zaštípnutí. Více se rozvětví. Máte-li chudou půdu, nebojte se přihnojit. Na podzim, kdy již rostlina zežloutne, můžete sbírat nová semena na jaro pro opětovný výsev.

Několik dalších rad

Určitě je dobré vědět, že hrachor dokáže bohatit půdu o dusík. Vhodné je jeho vysazení každým rokem na jiné místo. Bez problémů vydrží nějaký ten čas i ve váze a bude vypadat moc hezky. Klidně může zůstat ve váze 7 dní a dokonale provoní celý prostor okolo. U nás je pěstování hrachoru ještě stále poměrně omezené, nicméně třeba ve Velké Británii se jedná možná o nejoblíbenější okrasnou rostlinu a výjimkou nejsou ani nejrůznější soutěžní klání o nejhezčí květ hrachoru.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.