Zimní cibule jako skvělý zdroj vitamínů

Zimní cibule

Zimní cibule představuje pozoruhodnou variantu nejoblíbenější zeleniny, která se jinak pěstuje skoro v každé zahradě. Je to právě zimní cibule, kterou budete moci sklízet po celý rok. Rychlit ji klidně můžete v květináči na okně anebo v truhlíku třeba v prostoru balkonu. Zimní cibule je mnohdy označována jako sečka, ošlech anebo severská cibule. Pěstuje se především pro svou nať, kterou pravidelně sklízíme a získáváme tak dostatečné množství zeleně. Představme si tuto cibuli podrobněji a upozorněme na základní aspekty jejího pěstování.

Zimní cibule se představuje

Zimní cibule označovaná latinsky jako Allium fistulosum je příbuzná k tradiční kuchyňské cibuli, nicméně jde o mrazuvzdornou odrůdu, která bez problémů dokáže přežít zimu. Nejpopulárnější je v Číně, kde se využívá do spousty zdejších tradičních pokrmů. Dosahuje délky od 3 do 5 cm a její šířka činí 2,5 cm. Většinou má světlou barvu a v určitých případech může i hnědnout. Stonek této cibule je dutý a listy jednoduché.

Odrůdy zimní cibule a vhodné stanoviště

Zimní cibule je k dostání v mnoha kultivarech. U nás můžete sehnat odrůdu Bajkal, která je ideální jak pro klasickou sklizeň, tak ni pro svazkování. Pro nať se pěstuje odrůda Gerda a výborná je i Augusta, která dokáže přezimovat i ve větších mrazech. Velkou výhodou této zimní cibule je minimální vegetační doba. Ze semínek můžete vyšlechtit odrůdu Ambition. Zimní cibule dokáže vydržet na jednom stanovišti klidně i 10 let.  Bez problémů roste i v horách. Potřebuje relativně slunné stanoviště s minimální vlhkostí.

Základy pěstování zimní cibule

Než cibuli vysadíte, do půdy přidejte kompost a hnojivo s obsahem vápníku. Porost můžete založit ze sazečky v brzkých jarních měsících. Důležitá je jen ochrana před plevelem a zálivka. Postupně sklízíme nať dle potřeby. Za sezonu můžeme klidně sklízet i třikrát. Přirychlit ji můžeme tak, že listy seřízneme do poloviny září. Některé kultivary mohou mít listy vysoké až 40 cm. Množit můžeme zimní cibuli semínky anebo dělením jednotlivých trsů

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.