Zelenec: Rostlina do každého pokoje

Zelenec

Jestliže hledáte zajímavé pokojové rostliny, které by dokázaly váš interiér protkat zelení, pak jistě narazíte na zelenec. Jedná se o rostlinu schopnou vytvořit velké zelenou barvou oplývající trsy. Typické jsou kopinaté uzoučké listy mající mnohdy až panašovanou barvu. Co se týká květů, tak jsou ryze bílé. V kombinaci s krásnou zelenou se jedná o velmi zajímavou variaci schopnou doplnit vzhled jakéhokoli interiéru. Jaká je tedy zelenec rostlina a jakým způsobem o ni pečovat? To se dozvíte v následujících řádcích.

Základy pěstování zelence

V první řadě je nutné poznačit, že zelenec potřebuje dostatečné množství potřebného světla. Bez něj se prostě a jednoduše neobejde. Pozor je třeba dát pouze na přímé denní světlo v podobě nijak nechráněné sluneční záře. Zálivku byste neměli přes léto podceňovat. V zimě je zapotřebí ji velmi silně omezit. Teploty přes zimu by se měly všeobecně pohybovat okolo 10 stupňů Celsia. Každým rokem by měla být rostlina přesazena do nové kvalitní zeminy. Z listů je v průběhu růstu zapotřebí pravidelně otírat prach.

Zemina, hnojení a množení zelence

Substrát určený pro zelenec by měl být maximální propustný, bohatý na humus a středně těžký. Spodní část nádoby by měla disponovat drenáží určenou pro přemokření. Přihnojuje se od jara až do podzimu, a to jednou za čtrnáct dní. Ideální je 0,1% roztok hnojiva pro pokojové rostliny. Množení probíhá z trsů nebo ze šlahounů podobně, jako je tomu u jahod. Každá část musí disponovat alespoň menším kořenovým systémem. Ideální je množit na podzim a v průběhu zimy.

Pozor na choroby a škůdce

Velkou nepříjemností je u zelence zasychání špiček listů. Může za to suchý vzduch. Proto se vyplatí jej čas od času rosit a vytvořit tak optimální prostředí pro jeho růst. Ze škůdců mohou přijít snad jenom mšice, jichž se lze zbavit postřikem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.