Zelené hnojení a vše kolem něj

Zahrádku lze hnojit kompostem, hnojem, lze také použít průmyslová hnojiva – hnojení cereritem, kdo chová slepice, může použít hnojení slepičincem. Nabízí se spousta možností. Pokud máte volná místa na zahradě a uvažujete o tom, že by bylo vhodné je osít zeleným hnojením, určitě tak učiňte. Toto hnojivo se hodí například i na hnojení ovocných stromů. Nejenže tímto krokem obohatíte a zkvalitníte půdu, ale také prospějete včelkám. Zelené hnojení je výhodné a ekologické, a navíc je levné.

Zelené hnojení a jeho přínos

Zelené hnojení je výhodné v tom, že dodává půdě potřebné živiny a tím přispívá ke zlepšení úrodnosti v následujícím roce. Některé druhy rostlin mohou půdu i ozdravovat či působit proti škůdcům nebo chorobám, všechny podporují tvorbu humusu. Zelené hnojení vaši odkrytou půdu dočasně ochrání před vysycháním od slunce a narušováním větrem, dále také před vymýváním živin deštěm. Rostliny zlepší strukturu půdy a prokypří ji. Rostliny jsou velmi prospěšné pro užitečné půdní mikroorganismy a také částečně zamezují růstu nežádoucích plevelů. V době kvetení nabízejí potravu jak včelám a čmelákům, tak motýlům. Půdě prospěje také kořenový systém, zejména kořenové vlášení.

Zelené hnojivo – druhy rostlin

Ideálním zeleným hnojivem je  svazenka vratičolistá, která nepřenáší žádné nemoci na zeleninu. Měsíček lékařský, známá léčivka, je ideální pro zbavení se háďátek v půdě. Velmi často se jako zelené hnojení vysazují vikvovité rostliny, které dodají půdě dusík. Patří sem například bob zahradní i polní, lupina, hrách, vikev, hrachor i druhy jetelů, vhodná je směs hrachu, pelušky a ovsa. Běžně používané a oblíbené jsou brukvovité rostliny, zejména řepka a hořčice.

Kdy vysít zelené hnojení

Pokud chcete zelené hnojení zapravit do půdy před zimou, musíte ho vysít do konce srpna či začátkem září. Rostliny již na podzim vytvoří půdní pokryv a půdu prokoření. Na jaře rostliny posečte a zapracujte do půdy. Na jaře vysejte zelené hnojení na záhony, na které později nasadíte rajčata nebo papriky. Ideálními rostlinami jsou oves, hrách, vikev nebo bob. V létě, po sklizni raných zelenin a brambor vysejte slunečnici, pohanku, svazenku, hořčici, řepku nebo měsíček. Jakmile rostliny posečete, rozdrťte je a ihned je zapravte do půdy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.