Zavařování rajčat

Jen velmi složitě bychom hledali zahrádku, na které se nenacházejí alespoň nějaké ty sazenice rajčat. V České republice a vůbec v celé Evropě má pěstování rajčat takovou tradici, že na ně zkrátka nelze zapomínat. Mnohdy je úroda rajských jablíček natolik velká, že je prostě a jednoduše nestíháme ani konzumovat. Pak je třeba přemýšlet o způsobu, který nám je pomůže uchovat v kvalitním stavu dlouhou dobu. Výbornou volbou je přitom zavařování rajčat. Pokud nevíte jak na něj, můžete se inspirovat pravidly a recepty, které vám nabídneme.

Základní pravidla pro zavařování rajčat

Pokud se rozhodnete pro klasické zavařování rajčat, můžete a nemusíte je zbavit slupky. Vhodnější je spíše slupku ponechat, jelikož právě pod ní se nachází největší množství vitamínů. Určitě byste měli rajčata zavařovat pokud možno tak celá, popřípadě rozkrájená na větší kusy. Pokud nakrájíte plody na malé kostičky, dojde k jejich rozvaření a vzniku hmoty podobné kečupu. Zavařujte pouze zralé kusy. U přezrálých rajčat je vhodnější použít je právě na výrobu kečupu. Pokud vyrábíte chutney, kečup či protlak, nezapomeňte rajčata oloupat. Ideální je předtím kusy zmrazit anebo ohřát v horké vodě.

Rajčata ve vlastní šťávě

Tato varianta konzervace rajčat je vhodná především do polévek, gulášů nebo pozdějším využití do dušených rajčat. Potřebovat budeme pouze následující ingredience.

–          rajčata

–          sůl

–          vodu

Rajčata pouze jemně osolíme, povaříme a následně horkou směs nalijeme do skleniček. Směs ještě zavaříme při teplotě 85 stupňů Celsia po dobu 25 minut.

Kečup obohacený jablky

Zajímavou volbou j i kečup s jablky. Potřebovat budeme:

–          2 kg až prakticky přezrálých rajčat

–          5 větších jablíček

–          5 kuchyňských cibulí

–          2,5 dkg soli

–          10 dkg cukru

–          1,5 dl octa

–          2 kusy hřebíčku

–          kus skořice

–          5 kuliček nového koření

–          10 kuliček černého pepře

Oloupaná rajčata a jablka nakrájíme na malé kousky. Cibule by měla být na kolečka. Vše by se mělo přivést k varu a rozvařit na jemnou kaši. Když všechno rozmixujeme, měli bychom přidat ocet, cukr a ještě dále vařit. Horkou směs pak nelijeme do sklenic a sterilujeme podobně jako u minulého receptu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.