Zasejte si salát dle vlastní chuti

Salát patří mezi zeleninu, která se sází prakticky nejčastěji a také nejčasněji. Do země jde za předpokladu existence skleníku anebo fóliovníku již v první polovině března. Pokud si chcete co nejdříve pochutnat na skvělém salátu, pak si můžete klidně některý z kultivarů zasadit. O tom, že je odrůd salátu velké množství, se přesvědčíme v následujícím textu. Podívejme se tedy na tyto odrůdy z hlediska jejich oblíbenosti.

Hlávkový salát nejen pro konzervativce

Nejběžnější variantou salátu u nás je pochopitelně klasický hlávkový salát. Ten se vyznačuje uzavřenými hlávkami a také speciální jemnou chutí. Tento salát je ideální jíst ihned po utržení, jelikož chřadne neskutečně rychle. Podívejme se na odrůdy, jež je možné volit. Dělí se dle toho, pro jaké roční období se hodí. Rychlící jarní odrůdy jsou Brilant, Děvín, Safír anebo Bremex. Na léto volte zejména odrůdy Jupiter či Saturn. Zajímavě vypadá celoroční odrůda Merkurion.

salátové pole

Extrémně křehký ledový salát

Na ledovém salátu si nejvíce lidé cení jeho křehkost. Nejvíce je rozšířený především ve Spojených státech amerických a také v zemích západní Evropy. V těchto oblastech pomalu vytláčí klasický hlávkový salát. Ledový salát je možné bez větších problémů uchovat dlouho dobu v chladničce a ze svého čerstvého stavu určitě nic neztratí. Mezi výborné oblíbené odrůdy se řadí Medimo aneb Ledano či Maximo.

Labužnický římský salát

Vzpřímeným tvarem a výjimečnou chutí zaujme určitě i římský salát. Ten je poměrně podobný klasickému pekingskému zelí. Jde ale pouze o vzhledovou záležitost. Chuťově je úplně jiný. Labužníci hovoří o tom, že se jedná o úplně nejlepší salát. Pěstovat jej lze klidně i v domácích podmínkách. Pravda je ale taková, že sklizeň tohoto salátu je z hlediska velikosti jedné hlávky poněkud chudší.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.