Základy pěstování růži

Růže se právem řadí mezi nejkrásnější květiny, které můžeme na zahradách spatřit. Ostatně když chce muž ženu okouzlit, pak jako prostředník slouží z drtivé většiny právě růže. Jestliže se rozhodnete pro jejich pěstování, měli byste především vybírat takové odrůdy, které nesou nijak zbytečně náročné a nepotřebují abnormální péči. Jestliže máte v zahradním prostoru dostatečné množství místa, vyplatí se vám pěstovat keře sadových růží. Ty jsou esteticky hodnotnější a jsou také otužilé. Stát mohou jako solitéry i jako živé ploty.

Vyberte si odolný druh

Optimální je vybrat si druh růže, který si poradí sám. Rezistence vůči chorobám a také vůči nedostatku vláhy a dalším zahradnickým neduhům často předčí to, že nemáte ty nejkrásnější nejnechtěnější typy. Často se lidé vracejí ke klasice, kterou představuje alpská růže. Výbornou volbou je ale i mrazuvzdorná galská růže. Mezi houževnatější druhy patří i čajohybridní druhy, jako jsou růže Austinovy. Krásné jsou i anglické růže.

Braňte své růže

Růže jsou hodně náchylné k tomu, aby byly napadeny některými škůdci. Nejčastěji se o jejich zkázu stará padlí anebo mšice. Vůně růží totiž vábí nejen člověka, al i tyto malé organismy, které je pak likvidují. Proto je třeba vytvořit růžím ochranný obal z jiné pro škůdce nevábné vůně. Nejčastěji se prosazují zejména různé bylinky. Volit můžeme ale i česnek, který umí dokonale odehnat veškeré nekalé živly.

Hnojení růží

Máte-li kvalitní substrát, není zapotřebí růže nijak výrazně přihnojovat. V opačném případě ale klidně můžete používat speciální hnojivo pro květiny. Zajímavou alternativou klasického hnojiva se ale mohou klidně stát i slupky od banánů, které mají na půdní prostředí okolo růží skvělý vliv. Můžete je dát do půdy celé, nadrcená nebo i klidně v usušeném stavu. Obsahují hodně draslíku, který růže potřebují.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.