Základy pěstování hlávkového salátu

Salát

Hlávkový salát patří mezi nejoblíbenější saláty u nás a jeho pěstování je neskutečně oblíbené. Není se čemu divit, jelikož čerstvé lístky salátu jsou nejen velmi chutné a mají univerzální využití, ale dokážou nabídnout i mnohé důležité vitamíny. Pokud se pro pěstování salátu rozhodnete, pak byste neměli mít žádné problémy. Určitě ale není od věci něco si o pěstování salátu říct a soustředit se na některá základní pravidla, jež je vhodné uplatnit.

Stanoviště a zálivka

Hlávkový salát byste měli sadit do dokonale prokypřené půdy. V lepším případě by se mělo jednat o stanoviště opatřena navíc hnojem. Mělo by se sem také dostávat velké množství světla. Salát minuje sluníčko. Na zálivku používejte výhradně měkkou odstátou vodu. U studené vody zejména ze studní byste se mohli setkat s tím, že bud dokonale zpomalovat růst salátu, což je samozřejmě nežádoucí. Při zálivce vodou tvrdšího charakteru může docházet ke zhořknutí salátu. Nepěstujte také salát pod okny, nechtěl by tvořit hlávky.

Odrůdy a výsev salátu

U hlávkového salátu si můžeme vybrat hned z několika různých odrůd. Volit lze prakticky tři základní typy salátu. Tím prvním je raný, který se často nachází v pařeništích anebo ve sklenících. Pro ranější sklizeň jsou ideální i polorané odrůdy. Pro pozdní úrodu jsou logicky nejvhodnější pozdní kultivary, které se již sklízí přímo ze zahrady. Existuje i takzvaný zimní salát vysazovaný na podzim a sklízený na jaře.

Jednoduchý výsev hlávkového salátu

Semena hlávkového salátu je třeba zasít zhruba 2 centimetry hluboko. Pokud ej půda opravdu proschlá, pak není od věci ještě řádek před jeho zahájením pokropit. Vzrostlá rostlina salátu si vyžaduje místo v průměru kolem nějakých 30 centimetrů. U kadeřavých salátů je zapotřebí v řádku prostor mezi rostlinami až 40 centimetrů. Termín výsevu je individuální a odvíjí se od konkrétní odrůdy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.