Využívání dešťové vody: šetří přírodu i vaše peníze

Na území České republiky každoročně spadne téměř 700 mm srážek. Obrovské množství vody, které je úplně zadarmo. Dostupné úplně všem. Využijte toho a začněte dešťovkou zalévat svou zahrádku, splachovat záchod nebo třeba prát prádlo. Ulevíte tím nejen svojí peněžence, ale také životnímu prostředí. A to už za tu námahu stojí.

Bez soli i chloru

Nejprve k tomu, proč se vůbec vyplatí dešťovou vodu jímat. Na rozdíl od vody z vodovodu dešťovka neobsahuje žádný chlor, je velmi měkká a navíc chudá na soli. Při zavlažování zahrádky proto nezpůsobuje nežádoucí salinizaci půdy. Při praní lépe rozpouští prací prášek. Ve vaší pračce nevytváří vodní kámen. Ostatně – vysokou kvalitu dešťové vody nezávisle na sobě potvrdila celá řada odborných studií. Tak proč kropit své záhonky, prát nebo splachovat záchod drahou pitnou vodou?

fandora_nadrz

Kam vodu jímat?

Jímat dešťovou vodu samozřejmě nemůže každý – lidé žijící v bytových domech mají bohužel smůlu. Pokud bydlíte v rodinném domku, máte v zásadě dvě možnosti. Pořídit si podzemní nebo nadzemní akumulační nádrž. Ty podzemní jsou dražší a náročnější na instalaci, na druhou stranu však udržují konstantní teplotu vody a zvyšují tak její trvanlivost. Nadzemní stojí méně peněz a můžete je umístit prakticky kamkoliv, nevýhodou bývá nižší objem nádrže a kratší doba použitelnosti nasbírané vody. Dešťová voda by totiž neměla být vystavena přímému slunečnímu záření a její teplota by neměla dlouhodobě překročit 15 stupňů Celsia – v opačném případě se v ní množí bakterie. Myslete na to, až budete nádrž kupovat.

Odkud vodu vezmu?

Asi pro vás nebude překvapením, že dešťová voda se sbírá ze střechy pomocí samostatného rozvodu vody. Většina moderních střešních krytin je vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů, které kvalitu vody nijak neovlivňují. Ideální jsou např. beton nebo pálená hlína. Naopak pokud máte střechu z kovu (a opatřenou nátěrem), eternitu nebo lepenky, pak dešťovku buďto nesbírejte vůbec, nebo si pořiďte kvalitní filtr.

Mám vodu v nádrži. Co teď s ní?

Jak už jsme v  perexu tohoto článku naznačili, dešťovou vodu můžete použít ke čtyřem hlavním účelům – zavlažování zahrady, splachování záchodu, praní prádla nebo úklidu. Denně s její pomocí ušetříte i několik desítek litrů drahé pitné vody. A co víc, dešťovka vám nezanese buben pračky vodním kamenem ani nesníží kvalitu půdy na vaší zahrádce. A kdyby vám i tohle bylo málo, pak vás může hřát svědomí, že šetřením pitné vody chráníte životní prostředí. Nejen pro sebe, ale také svoje děti a vnoučata.

Článek připravil e-shop Fandora.cz – vše pro váš dům i zahradu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.